Zon Nedir? Zon Ne demek? – Bilgi Anahtari

Coğrafi bir terim olarak Zon ne demek?

Zon bir coğrafi terimdir.

Coğrafya'da Zon kelimesi “Yer, alan, saha, bölge” anlamlarına gelmektedir.

Coğrafya ile ilgili yayınlarda sıkça görebileceğiniz bir kelimedir. Örneğin; Dağlık zon dendiğinde Dağlık bölge akla getirilmelidir.

Jeoloji terimi olarak Zon ne demek?

Zon kelimesi Jeoloji'de; Bir kristal üzerinde paralel kenarları ile birbirine komşu yüzeylerinin kristal etrafında oluşturdukları yüzey birlikteliklerine verilen isimdir.

Bir zon birbirine paralel kenarlarıyla komşu yüzeylerden oluşur. Herhangi bir kristal yüzeyi farklı zonların üyesi olabilir.

Dosya uzantısı olarak Zon ne demek?

Zon aynı zaman da bir dosya uzantısıdır. Rockstar Games firması tarafından üretilmiş olan Grand Theft Auto 3 isimli oyunda kullanılan dosyaların uzantılarından birisidir.

.Zon uzantılı dosya içerisinde oyunun bölümleri bulunmaktadır.

Fotoğrafçılıkta Zon sistemi ne demek?

Bazılarına göre kullanılması gereken tek ışık ölçüm sistemidir. Bu sistemde ölçüm yapılacak alan 11 bölgeye ayrılır ve 0’dan 10’a kadar numaralandırılır. 0 en koyu siyah, 10 en açık beyazdır. 5 değeri almış bölge gri kartın kullanılabileceği yada %50 beyaz %50 gri ve üzerine düşen ışığın %18’inin yansıtıldığı bölgedir. Her bölgenin pozlama değeri arasındaki fark 1 durak (fstop) tır, ve fotoğrafçı çekim alanının herhangi bir bölgesini 5 numaralı bölge ile olan farklılığına göre pozlayabilir.

Örneğin Kafkas kökenli bir insanın derisi yaklaşık bölge 6’dır ve fotoğraf makinemiz ölçüm yaptığında 1/125 ve f:4 vermektedir. Bölge 5 ile bölge altı arasında 1 durak fark olduğundan doğru tonu yakalayabilmek için 1 durak fazla pozlama yapmamız (1/60 – f:4 veya 1/125 – f:2.8) gerekmektedir. Burada bölge 6’nın bölge 5’e göre daha açık olmasına rağmen fazla pozlama yapılmasının nedeni, makinelerin ölçüm sistemlerinin bölge 5 dışında yanılabilmesidir.

Sözlükte “zon” kelimesinin anlamları

1. Kuşak,

2. Benzer fauna ve flora ile belirlenen bir alan; bazı türlerin münhasıran bulunduğu bir alan.

3. Bölge.

Zon kelimesinin cümle içerisinde kullanımı

Karadeniz kıyılarındaki dağlık zon oksijen bakımından oldukça zengindir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.