Zarar Nedir? Zarar Ne demek? – Bilgi Anahtari

Zarar nedir?

Bir işletmenin öz sermayesinde meydana gelen eksilme. Bir iktisadi birimin giderleri, gelirlerini aşınca aradaki fark sermaye eksilmesiyle karşılanır. Dolayısiyle, zarar, gelirin gideri aşması hali olarak ifade edilen karın zıddıdır. Bir işletmenin zarara uğraması; sermayesini verimli şekilde kullanmaması, maliyetinin altında fiyatla satış yapması gibi hallerde söz konusu olur. Zararla işletmenin nakit yetersizliği aynı manada değildir. Zarar etmeyen bir işletmenin finansman sıkıntısı olabilir. Buna karşılık zarar eden bir işletmede likidite noksanı görülmeyebilir.

Sözlükte “zarar” ne demek?

1. Bir şeyin, bir olayın yol açtığı çıkar yitimi ya da kötü sonuç, dokunca, ziyan, mazarrat.

Cümle içinde kullanımı

Don, ekinlere zarar verir.

Aldığı günlerde iyi para getiren oteli zararla kapatmaya başlamışlar.
– M. Ş. Esendal

Zarar kelimesinin ingilizcesi

n. average, bad, cost, damage, detriment, disadvantage, disservice, encroachment, evil, forfeit, harm, havoc, hurt, injury, loss, maleficence, mischief, ravage, sacrifice, scathe, wreckage, prejudice
Köken: Arapça

Zarar ne demek? (Ekonomi)

(Loss) Bir ekonomik faaliyette, maliyetin gelirden büyük olması, karın tersi. Örneğin belirli bir faaliyet döneminde işletmenin elde ettiği gelirlerin yaptığı giderleri karşılamaması gibi. Ayrıca sigortacılıkta sigorta edilen şeyin miktar, kalite veya değerindeki düşmeyi ya da hasarı ifade için kullanılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir