Yazılım çeşitleri Nedir? Yazılım çeşitleri Ne demek? – Bilgi Anahtari

Yazılım çeşitleri nelerdir?

Sistem yazılımı ve uygulama yazılımı olmak üzere iki yazılım vardır. Her bir yazılımın işlevi farklıdır.

İşletim sistemi yazılımları

İşletim sistemi, bilgisayar kaynaklarının yönetimini ve kontrolünü sağlayan yani bilgisayar sisteminin yapacağı işleri yöneten programlar bütünüdür. İşletim sistemi, merkezi işlem birimini ayrı işlere yönlendirir, ana belleği, harici kayıt cihazlarını yönetir, giriş/çıkış birimlerini kontrol eder, bilgisayar sisteminin güvenliğini ve kontrolünü sağlar.

Bugün kişisel bilgisayarlarda değişik işletim sistemleri kullanılmaktadır. Örneğin Microsoft’un IBM uyumlu bilgisayarlar için üretilen MS-DOS, Windows XP, Windows Vista, Windows 7 işletim sistemlerinin yanı sıra Apple Mac OS X işletim sistemleri (Mac OS X 10.6 “Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion sürümleri), yine IBM uyumlu bilgisayarlarda kullanılan Unix tabanlı açık kaynak kodlu Linux işletim sistemleri kullanılmaktadır. Günümüzde farklı Linux işletim sistemleri bulmak mümkündür.

Uygulama yazılımları

Kullanıcıların çeşitli işlemleri gerçekleştirmesi için oluşturulmuş kompleks yazılımlara uygulama yazılımı denir. Uygulama yazılımlarının geliştirilmesi için programlama dilleri ve diğer bazı uygulama geliştirme araçları kullanılır. Uygulama yazılımları genellikle belli bir işletim sistemi altında çalıştırılmak üzere hazırlanır. Örneğin, Macintosh işletim sistemi altında çalıştırılmak üzere hazırlanan bir kelime işlemci programı, Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda çalışmayacaktır.

Bununla birlikte çoğu ticari uygulamalar diğer birçok işletim sistemi altında da çalışabilecek şekilde hazırlanmaktadır. Günümüzde bilgisayar sistemleri için geliştirilmiş çok sayıda genel amaçlı uygulama yazılımı vardır. Bunun sayısı ve özellikleri her geçen gün hızla artmaktadır. Bu yazılımlardan kişi ve kurumlarca en yaygın olarak kullanılanları; kelime işlem programları, elektronik hesap tablosu programları, sunum programları, dosya yönetim programları, veri tabanı programları, görüntü işleme programları vb. dir.

Programlama dilleri

İster genel amaçlı isterse özel amaçlı olsun tüm uygulama ve sistem yazılımları programlama dilleriyle yazılır. Bir programlama dili, insanların bilgisayara çeşitli işlemler yaptırmasına olanak sağlayan her türlü simge, karakter ve kurallar grubudur. Programlama dilleri insanlarla bilgisayar arasında çevirmenlik görevi yapar. Programlama dilleri, bilgisayara neyi, ne zaman, nasıl yapacağını belirten deyim ve komutlar içerir. Programlama dilleri zaman içerisinde gelişerek günümüzde çok yetenekli bir duruma gelmiştir.

Programlama dillerinin çeşitleri aşağıdaki gibidir:

1. Makine dili: Yazılan tüm komutlar 0 ve 1’lerden oluşur. Bütün talimatlar ayrıntılı bir biçimde tanımlanır ve iki tabanlı sayı sistemi kullanılarak kodlama yapılır.

2. Assembly dili: Assembly dili komutları daha kolay bir biçimde anlaşılabilecek ve anımsanabilecek olan simgelerle ifade edilir. Bu dillerle yazılan programlar genellikle çok hızlı çalışır ve daha az depolama yüzeyi gerektirir. Bununla birlikte bu dillerle programlama yapmak çok yorucu, sıkıcı ve zaman alıcıdır.

3. Yüksek seviyeli diller: Öğrenilmesi daha kolay, program yazılması daha az zaman alan, daha iyi sonuçlar sağlayan programlama dilleridir. Yüksek düzeyli dillerden birinde yazılan bir program makine diline çevrilmek zorundadır. Dönüştürme işini gerçekleştiren programa derleyici (compiler) denir. Basic, Cobol, Fortran ve Pascal dilleri bu dillere birer örnektir.

4. Çok yüksek seviyeli diller: Bu dillerdeki temel özellik, kullanıcıların bilgisayara bir şeyin nasıl yapılacağını değil, ne yapılacağını ifade edebilmelerine imkan vermesidir. Visual Basic, Delphi, Visual C# dilleri bu programlama dillerine birkaç örnektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir