Wok Nedir? Wok Ne demek? – Bilgi Anahtari

Wok nedir?

Wok, özellikle kızartma gibi yemek çeşitlerinin yapma konusunda kolaylık sağlayan, altı düz olmayan geniş ve çukur tavadır. Yüksek ateşte yemeğin dibinin tutmasını engelleyen özel yapısı vardır.  Wok tavanın kullanımı oldukça yagınlaşmıştır. Uzakdoğu da farklı isimlerle anılan çukanebe veya kata aslında wok tavadır.Hinistan’da uzun saplı bir versiyonu olan karahi tavasının da başlangıç noktasıdır.

Wok tavayı Bangkok da da kullanımı oldukça yaygındır.Pazardan satın aldıkları hazır yiyecekleri hemen eve gelerek wok tava kısa sürede ısıtarak tüketiyorlar. Avrupa,Amerika ve dünyanın diğer yerlerine giden Asyalılar yanlarında Wok Tavayı da götürmeyi ihmal etmediler.Aile içerisnde nesilden nesile geçerek bu tavaların kullanımı da günümüze kadar gelmiş oldu.

Ayrıca wok tavaya karbon düzgün bir şekilde işlenirse çok kısa bir sürede yapışmaz özelliğini uzun vadeye taşıyabiliyor. Fakat bakımının ve temizliğinin daha kolay olması nedeni ile paslanmaz çelik veya aliminyum titanyum alaşımı tavalar tercih ediliyor. Günümüzde wok tava en çok kullanılan mutfak gereçleri arasında wok tava yer alıyor. Tavanın elektrikli de dahil farklı çeşitlerde bir çok seçenek sunuyor.

wok

Bazı wok tavalar geleneksel biçimde tabanları yuvarlak biçimde olurken bazıları da ocakta tam oturum sağlaması için düz tabanlı olarak üretilmektedir. Farklı ürün yelpazesi olan wok tavaları üretenler,mangalcıları da unutmamışlar.Mangal üzerine koymak için de ayrı bir wok tava seçeneği bulunuyor. 4 kişilik bir aile için standart bir wok tava yeterlidir.36 cm olan bu tavayı dışarıda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Eğer yemek pişirmeyi ciddiye alıyorsanız mutlaka bir wok tava mutfağınızda bulundurmalısıınz.İki saplı wok tavalarda servis tabağı da olarak kullanmak için çok elverişlidir.Yapışmaz bir wok tava edinmek istiyorsanız güçlendirilmiş titanyım ürünlerinden satın almanız gerekmektedir.Çizilmeye ve darbelere karşı dayanıklı bu tavayı gönül rahatlığı ile bulaşık makinasında yıkayabilirsiniz.

Wok gözü nedir?

Çift halkalı, sebzelerin vitamin değerlerini düşürmeden yoğun ateşte pişirmeye yarayan özel tasarımlı ve gaz ile çalışan ocak gözüdür. WOK'lu ocağın çift ateş halkası ısıyı tencere ve tavalarınızın tüm tabanına eşit olarak dağıtır. Böylece yiyecekleriniz eşit derecede ve daha çabuk pişer veya kızarır.

Wok gözlü ocakların faydaları nedir?

Wok gözü diğerlerinden farklı özel tasarımı ile çift ateş halkası şeklinde çalışır. Bu çift ateş halkası sayesinde yoğun ateş vermektedir ve iki halkası sayesinde ısıyı içeriden dışarı doğru eşit bir şekilde dağıtmaktadır. İki ateş halkası sayesinde yoğun ateş verdiği için yemeklerinizi çok kısa sürede pişirebilirsiniz. Ocağın çift ateş halkası ısıyı tencere ve tavalarınızın tüm tabanına eşit olarak yaydığı için yiyeceklerinizin eşit derecede mükemmel bir şekilde pişmesini sağlar.

wok

Bu yoğun ateşi ve eşit derecede verilen ısısı sayesinde yemeklerinizin çıtır çıtır ve tam kıvamında pişmesini sağlamasının yanı sıra vitaminlerini, minerallerini ve diğer besin öğelerini de geleneksel biçimde pişirilen yiyeceklere göre çok daha fazla şekilde korur. Bu wok gözlerine uygun tavalar da ayrıca satılıyor, onlarla bu faydalar çok daha fazla artıyor. Ama normal tava ve tencerelerde de çok etkilidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.