Wcdma Nedir? Wcdma Ne demek? – Bilgi Anahtari

WCDMA nedir?

WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) 3G teknolojisinin bir ifade şeklidir.

WCDMA (Wideband Code-Division Multiple Access) ve UMTS (Universal Mobile Telephone System) gibi üçüncü kuşak mobil telefon şebekeleri veya 3g şebekeleri, GPRS ve EDGE'den daha hızlı veri transfer etmenize ve konuşurken bilgi aktarmanıza imkan verirler.

WCDMA  3G teknolojisinin bir parçasıdır. Yüksek data hızı ve yüksek bant genişliği ile daha verimli bir kullanış sağlar. 3G teknolojisi buradan gelmektedir. WCDMA sayesinde ses, resim, video ve data verilerine aynı anda erişme imkanı sağlar.

WCDMA'nın faydaları

WCDMA teknolojisi, mobil şebekelerde daha hızlı veri bağlantısı sağlar. şu anda 384 kbps'ye kadar. WCDMA teknolojisinin gelecek kuşaklarında, bu oran 10 Mbps'ye kadar artabilir. Olağan faaliyetlerin tümünü yapabilirsiniz: SMS veya mms mesajları gönderme, oyun ve zil sesi yükleme, telefonunuzu PC takvimiyle veya şirketin intranetiyle senkronize etme, İnternet'i tarama. WCDMA, ayrıca video streaming için yeterince hızlıdır.

GPRS veya EDGE telefonlarında, bu işleri konuşurken yapabilirsiniz. WCDMA, eşzamanlı ses ve veri bağlantıları yapmanıza imkan veren, bu sayede resim gönderebileceğiniz ve telefonda konuşurken e-postanıza bakabileceğiniz farklı bir teknolojiye dayanmaktadır. GPRS ve EDGE gibi, bağlantı süresi için değil aktarılan veri için para ödersiniz, bu yüzden sürekli bağlantıda kalabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.