Wap Nedir? Wap Ne demek? – Bilgi Anahtari

Wap nedir?

Wireless Application Protocol adıyla bilinen bir dizi protokolü ifade etmektedir. Türkçe'de “Kablosuz Uygulama Protokolü” anlamına gelmektedir.

Cep telefonu, avuçiçi bilgisayarlar (pda) gibi mobil iletişim araçları için kablosuz cihazlarla bilgi ve hizmetlere ulaşarak, çift yönlü iletişim kurulması, dataların kablosuz cihazlara transfer edilmesi için Wireless Application Protocol adıyla bilinen bir dizi protokolü ifade etmektedir. Türkçe'de “Kablosuz Uygulama Protokolü” anlamına gelmektedir. Kablosuz Uygulama Protokolü üzerinde internet içeriği sağlayan bir teknolojidir.

WAP (Wireless Application Protocol)'ın oluşturulma amacı nedir?

Gerekli bilgi ve hizmetlerin mobil kullanıcılara ulaşmasını sağlamaktır.

Cep telefonunuzun Wap uyumlu olması neyi ifade eder?

WAP uyumlu cihazlar kullanıcılarına Web'de yer alan bilgilerin kısıtlı bir versiyonunu, cihazlarının (telefon veya küçük dijital organiserlar) küçük ve siyah beyaz ekranında görme imkanı sunar.

Wap (Wireless Application Protocol)'ın en büyük sorunu nedir?

WAP (Wireless Application Protocol), bant genişliği (bir network tarafından belli bir süre içerisinde taşınabilen data miktarı, genellikle saniyede aktarılan bit olarak bilinir) kesiti yüzünden, kablosuz iletişim cihazına aktarılan bilgilerin belli bir limit dahilinde olmasını zorunlu kılmaktadır. Kablosuz internette, kullanıcılar geleneksel web sitelerinde yer alan bilgilerin çok küçük bir kısmını görebilir ve kullanabilirler.

Wireless Markup Language nedir?

WAP (Wireless Application Protocol), WML (Wireless Markup Language) denilen bir dil kullanır. Bir markup dili sayfayı görüntüleyen cihaza ne yapması gerektiğini anlatır. En yaygın bilinen markup dili HTML’ dir. HTML’ den farklı olarak WML bir meta dili olarak ta kabul edilir. Meta dili olması ön tanımlı etiketlerinin eklenebilir olmasından kaynaklanır. WML sayesinde kullanıcıya özel dil komponentleri geliştirilebilir. WAP ayrıca UDP, IP ve xml gibi standart internet protokollerinin kullanımına izin verir.

WAP (Wireless Application Protocol) hangi tür cihazlarda kullanılabilir?

Mobil telefon, pager, çift yönlü radyo, smartphone ve communicator gibi dijital kablosuz cihazlarda WAP kullanılabilir.

Örnek wap siteleri

http://wap.garanti.com.tr/

http://wap.ntvmsnbc.com/

http://cihan.com.tr/wap

Wap ayarları nedir?

Cep telefonunuzdan wap teknolojisini kullanarak internete ulaşabilmek için cep telefonunuzun wap ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Wap ayaları elle yapılabildiği gibi operatör tarafından otomatikte yapılabilmektedir. Operatörlerin wap ayarlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Avea Wap ayarları

Vodafone Wap ayarları

Turkcell Wap ayarları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.