Vfx Nedir? Vfx Ne demek? – Bilgi Anahtari

VFX nedir?

VFX Visual Effects kelimelerinin kısa adıdır. Görsel efekt anşamına gelmektedir. Visual Effects (Görsel efektler) kısacası postproduktion olarakda adlandırılan ve uygulanan efekt türüdür.

Görsel efekt kavramı sinema, televizyon, reklamcılık, Internet ve mobil iletişim sektöründen, interaktif (etkileşimli çoklu ortam) uygulamalara kadar geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır.

Görsel efekt yalnızca bilgisayar ortamında yapılan film üzeri değişiklikleri kapsar. Özel efektle sıkça karıştırılmakla birlikte özel efektler, çekim ile yapılır, bilgisayarla yaratılan imajlara dayalı değildir. Patlayan bir şey gerçekten patlatılır, ya da yıkılan bina, maket de olsa, gerçekten yıkılır. Oysa görsel efekt ile yapılan patlamalar, sentetik partikül sistemleridir, yıkılan binalarsa, 3 boyutlu modellenmiş objelerdir.

Yeri gelir çok keyif aldığımız, almadığımız film/dizilerde Yüzlerce, hatta binlerce insan kamera arkasında bu sahneler üzerinde çalışırlar. Hatta günümüze kadar en büyük VFX film serisi; Transformers serisidir. Örnek vermek gerekirse serinin son film'i Transformers Age Of Extinction:4 11 ay görsel efekt yapımı, 6 ay isede normal çekimi sürmüştür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.