Vatsap Nedir? Vatsap Ne demek? – Bilgi Anahtari

Vatsap nedir?

Vatsap; Messenger benzeri bir akıllı telefon uygulamasıdır. Vatsap size internet üzerinden mesajlaşma, video yollama, ses kaydı yollama, resim yollama gibi özellikler sunar.

Vatsap'ı “Messenger” gibi programlardan ayıran özelliğiyse verdiği servislerdeki arkadaş listenizi değil, telefon rehberinizi kullanıyor olması. Vatsap'ın önemli özelliklerinden biride servisin bilgisayarlarımızda kullandığımız anlık sohbet servislerinden farkı, sürekli açık olması.

Uygulama kapalı dahi olsa mesajlar sunucuda depolanıyor. Anlık bildirim özelliği açıksa anında karşı tarafa iletiliyor.

Vatsap çoklu platform desteği sayesinde İphone, BlackBerry, Android ve Ovi kullanıcılarını tek bir yerde toplayabiliyor. Vatsap internet üzerinden çalışan bir uygulamadır.

Vatsap'ın kurucuları “Jan Koum” ve  “Brian Acton” dır.

Vatsap'ı kullanmabilmek için gerekli materyaller

1. Vatsap destekleyen bir telefon modeli,

2. Vatsap uygulaması,

3. Mobil İnternet bağlatısı yada Wifi internet bağlantısı

Vatsap ücretli mi?

Vatsap'ın kötü yönlerinden biriyse uygulamanın ücretli olması. İlk kurulumdan itibaren Vatsap'ı 1 yıl ücretsiz kullanabiliyorsunuz sonraki her yıl abonelik ücreti olarak 2 TL ödemeniz gerekiyor. Vatsap'ı silip tekrar kursanız bile tekrar ücretsiz kullanamıyorsunuz.

Vatsap Uygulaması hangi telefonlara yüklenebilir?

1. Android işletim sistemine sahip cihazlar,

2. İos işletim sistemine sahip cihazlar,

3. BlackBerry modelleri,

4. Windows Mobile işletim sistemine sahip cihazlar,

5. Nokia symbian işletim sistemine sahip cihazlar,

6. Nokia s40 serisi cihazlara Vatsap yüklenebilmektedir.

Vatsap Uygulaması nasıl kullanılır?

Eğer telefonunuz android işletim sistemine sahipse şuradan andorid uygulamasını, eğer ios işletim sistemine sahipse şuradan ios uygulamasını, eğer windows mobil işletim sistemine sahipse şuradan windows mobile uygulamasını, eğer telefonunuz bir nokia s40 ailesine aitse şuradan nokia s40 modelleri için olan uygulamayı, eğer telefonunuz symbian işletim sistemine sahipse şuradan symbian uygulamasını, telefonunuz bir blackberry cihazı ise şuradan blackberry cihazı için olan vatsap uygulamasını akıllı telefonunuza inidirip kurunuz.

Telefonunuza yüklediğiniz Vatsap uygulamasını açtığınız zaman size Cep telefonu numaranızı soracak ve doğrulayacaktır. Ardından rehberinizde bulunan kişileri kontrol eden uygulama, Vatsap’ı kullanan arkadaşlarınızı listeleyerek karşınıza sunuyor. Bu adımdan sonra, bu arkadaşlarınızla anlık olarak sohbet edebilirsiniz. Birden çok arkadaşınızla birlikte grup sohbeti yapabilir yada fotoğraf, video, müzik vb. gönderebilirsiniz.

Vatsap'ın satılması

En çok kullanılan uygulamalardan biri olan Vatsap'ın yükselişini gören Facebook,  2014 yılının Şubat ayında 16 Milyar dolar karşılığında Vatsap'ı bünyesine kattı.

Dış Bağlantılar

Vatsap Resmi İnternet Sayfası

Vatsap Programı Resmi İndirme Sayfası

Whatsapp nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.