Trüf Nedir? Trüf Ne demek? – Bilgi Anahtari

Trüf nedir?

Belirli ağaç türlerinin köklerinde yetişen bir yer altı mantar çeşididir. Uzmanlar ve üst düzey aşçılar tarafından mükemmel tadı beğenilir ve oldukça değer verilir.

Trüfler nasıl yetiştirilir?

Bütün kök mantarı çeşitleri gibi trüf belirli bitkilerin kökleri ile birlikte yetişir. Siyah trüf en iyi şekilde meşe ve fındık ağacının kökünde yetişir. Yeni geliştirdiğimiz teknik aşılanmış ağaçların dikilmesini ve trüf elde edilmesini sağlamaktadır. Trüfler yerin altında yetişir ve “trüf çiftliği” ağaçlık alan gibi görünür.Başka kişiler de trüf yetiştirdiler mi?

Türkiye'de daha önce trüf çiftlikleri kurulmadı. Bunun sebebi, trüf mantarı konusunda yetişmiş bilim adamlarının bulunmaması ve bu yüzden aşılama tekniklerinin geliştirilmemiş olmasındandır. Trüf çiftliği kurmak için aşılama yapmak da tek başına yeterli değildir.

Çiftlik beş yıl boyunca hangi aşamalardan geçmektedir, beş yıl sonra hasada başlandığında, verim düşüklüğü veya hastalıklarla baş etmede hangi yollara başvurulmalıdır sorularına cevap vermek, bu işe yeni başlayanlar için oldukça zor olacaktır. Trüf Çiftlik Kurulum Ltd. ticari ortakları ile yapmış olduğu anlaşma ile tüm bu olumsuzluklar ortadan kaldırmaktadır.

Farklı trüf türleri var mı?

Evet, biz iki çeşit üzerine yoğunlaşıyoruz, siyah kış trüfü (tuber melanosporum) ve yaz trüfü (tuber aestivum, ancinatum).

Yaz trüfü nedir?

Yaz trüfü tat olarak kış trüfünden daha yumuşak olmasına rağmen kış trüfüne çok benzer. Toptan satış fiyatları daha düşüktür, genel olarak 100-300 € arasındadır. Fakat, hasatı kış trüfüne göre daha çoktur, ortalama 70 ile 240 kg arasında ürün alınabileceği öngörülmektedir.Hasat, İngiliz, Fransız ve İspanyol şirketlerin dikim tekniklerine göre değişmektedir.

trüf

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi fındık üretiminde Dünya çapında öneme sahiptir. Fındık üreticilerini hem fındık hem de trüf üretmeye sevk etmek karlı olmaz mı? Fındık yüksek kreç oranına sahip topraklarda yetişir mi?

Fındık ağaçları yüksek pH seviyesinde daha verimli olur ama sanırım fındık karı biraz az olacaktır.Çok asitli ve düşük pH seviyeli toprakların pH değerini güvenilir bir şekilde yükseltebiliriz. Biz 4.9 pH değeri ile de çalıştık. pH değerini 7.6ya çıkarmak ve orada muhafaza etmek çok kolay.

Çeşitleri

Trüf mantarları temel olarak genellikle görünüm, tat ve kokularına göre sınıflandırılırlar. Dünyanın çeşitli birçok bölgesinde yetişirler ve genellikle teknik isimleri yerine yetiştikleri bölgenin ismi ile bilinirler. Taze olduklarında kahverengi ile siyah arasında bir kabuk ve beyaz bir içyapıya sahiptirler.

Büyüklükleri bir bezelye tanesinden bir portakal büyüklüğüne kadar değişebilir ve ağırlıkları 1 kilograma kadar ulaşabilir. Bu ağırlıktaki türleri genellikle Fransa’nın güneybatısındaki Perigord bölgesinde yetişir. En nadir bulunan türlerinden olan İtalyan Beyazı veya Piedmont (dağ eteği) mantarı teknik ismi ile Tuber magnatum, en kuvvetli kokuya sahip olan türleridir. Taze olduğunda, kahverengiye çalan bej renginde pürüssüz bir yüzeyi bulunur.

Büyüklüğü bir fındık tanesi ile bir elma büyüklüğü arasında değişebilir ve ağırlığı yaklaşık yarım kilograma ulaşabilir. Çoğunlukla İtalyanın kuzeybatısındaki Piedmont bölgesinde yetişir. Sahip olduğu aroma ve tat, hasattan yaklaşık bir veya iki hafta sonra azalmaya başlar. Diğer kayda değer çeşitleri arasında Oregon beyaz mantarı, Çin mantarı ve yaz mantarı bulunmaktadır.

Oregon beyazının iki çeşidi bulunmaktadır (Tuber oregonese ve Tuber gibbosum). Her ikisi de olgunlaşmadan önce beyaz renkte olup, olgunlaşma döneminde turuncu-kahverengi ve solgun yeşilimsi kahverengi hale dönüşürler. Çin mantarları (Tuber sinence ve Tuber indicum) genellikle kahverengidir ve Çin’in güney kesimlerinde yetişir.

Çoğu zaman tamamen olgunlaşmadan hasat edilirler ve bu nedenle diğerlerine göre daha ucuz olup günlük kullanım için alımı daha kolaydır. Genellikle Fransa, İspanya ve İtalya’da bulunan yaz mantarları da (Tuber aestivum), trüf mantarlarının en yaygın çeşidi olup çok kuvvetli aromaya sahiptirler.

Kullanımı

Trüf mantarları, aroma ve tadını kaybetmemeleri açısından çok dikkatlice işlenmelidir. Toprağın altında yetiştiklerinden dolayı kabuğunda kirlilik bulunması doğaldır. Pişirme aşamasından önce var olan kirlilikler su ile iyice temizlenip kağıt bir peçete yardımı ile kurutulmalıdır. Hasat yapıldıktan sonra aromasını kaybetmemesi için hava geçirmeyecek bir kapta, buzdolabında ve en fazla iki hafta saklanmalıdır.

Cam kaplarda saklama süresi uzatılabilir ancak kesinlikle kurutularak saklanmamalıdır. Çünkü kurutma aşamasında tat zenginliğini yitirirler. Pişirme aşamasında lezzetini yitirdiğinden trüf mantarları genellikle çiğ servis edilirler. Servise hazır yemeklerin yanına dilimlenerek veya üzerine rendelenerek sunulabilirler. Et yemeklerinde, etin arasına dilimlenerek, lezzetinin ete geçmesi sağlanarak servis edilebilirler.

Aynı zamanda peynir, yağ ve yumurta gibi yağlı gıdalara iyi bir partner olurlar. Zeytinyağının içinde bekletilip, aromasının yağ tarafından emilmesi sağlanabilir. Piyasada trüf mantarı yağı olarak satılan yağlar da bu yolla yapılmaktadır (trüf mantarının yağı çıkarılmamaktadır).

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.