Trampet Nedir? Trampet Ne demek? – Bilgi Anahtari

Trampet nedir?

(Trampete), bir davul türüdür. Çift çomakla çalınır ve küçüktür.

Mızıkalarda, izci geçitlerinde yürüyüşe tempo tutmak için çalınır. Kayışla boyna asılır. İlk çağlardan beri kullanılagelmiştir. Alt derisi üzerinde gerilmiş bir titreme kirişi ile vidalanmış olan trampetin üst derisine sift bagetle vurulmak suretiyle özel ayağı uzerinde veya bir kayışta boyuna asılı olarak çalınır.

Önceleri iplere gerili olan trampet, XIX yüzyılda kelebekli demir çubuklara vidalanarak derilerin daha iyi gerilmesi sağlanmıştır. Bağırsaktan olan kireşlerin üzerine de zamanla ince gümüş teller sarıldı. Trampetin ilk defa “Ehlisalip Muharebeleri” sırasında Avrupaya sokulduğu anlaşılmaktadır. Böylece trampet, daha çok ordu birliklerinin sevki idaresinde kullanılan tek ritm sazdır. Aynı zamanda kuşlada geceleri verilen işaretlerin, borudan çok trampetlerce seslendirilmesi, daha etkili olmakta idi.

Trampet, daha sonraları orkestraya da geçti. Siponitini adındakı Fransız besteci, 1807de trampeti Paris operasına sokulmuştur. Klasik batı müziğındeki ünlü örnekleri: Rossininin “Hırsız Saksağan Operası”, Auberin “Fra Diavola Operası”, Borodin, Ravel ve Stranvinskynin eserlerinde geçmektedir. Trampet, Türk ordu mızıkası olan mehterhaneler yanında 1820de Fransadan örnek alınarak, yeni asker kıtalarının yürüyüş düzenini sağlamak üzere tambur majör adıyla Osmanlı ordusunda da yer almış ve böylece boru trampet takımını oluşturmuştur.

Öbür adalarıyla militer trommel, klain trommel, trombour, caisse roulante, snare drum ve side drum adını taşıyan bu müzik aleti, Türklerde halk diliyle veya trampet olarak adlandırılmıştır. Bugün ordunun yürüyüş beraberliğini sağlamakta en iyi yeri olan bir ritm sazdır. Snara olarak da bilinen küçük davullardır. Geniş kenarlı kasnağın iki tarafıda birer deriyle kaplıdır. Gövdesi tahta ve alaşım karışımıdır. İlkez bateri dersi alanlar üstteki deriye çubukla vurularak çalmaya alışmalıdır. Çeşitli çaplarda yapılanları vardır. Notası düz bir çizgi üzerine veya dizekte aynı çizgi yada aralığa yazılır. Yüksek sesli müziklere ve farklı efekt uygulandığı için askeri müziklerde özellikle kullanılır.

Sözlükte “trampet” ne demek?

1. İki özel sopa ile çalınan küçük davul.

Trampet kelimesinin ingilizcesi

[trampen] v. hitchhike, travel by soliciting rides from passing vehicles, tramp, hitch
n. snare drum, tattoo
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.