Topuk dikeni Nedir? Topuk dikeni Ne demek? – Bilgi Anahtari

Topuk dikeni nedir?

Topuk dikeni (epin kalkanei), topuk kemiği üzerinde sonradan oluşan küçük bir kemiksi çıkıntıdır.

Topuk dikeninin oluşma sebebepleri ayak tabanındaki aşırı zorlanmalar ve bazı romatolojik hastalıklardır. Yürürken her adım attığınızda, her bir ayağınızın üzerine 60 tonluk bir baskı uygularsınız, ayak tendonlarının bağlı olduğu topuk kemiği çevresinde kalsiyumun çiviye benzer şekilde büyümesi olayına topuk dikeni denilmektedir. Spor yaparken veya yürürken sert ayakkabılar giydiğinizde veya çıplak ayakla sert yüzeylerde yüründüğünde topuk ağrısına rastlanmaktadır.

Topuk dikeninin en çok anlaşıldığı zaman sabah uyandığımızda ayagımızdaki ağrıdır. Çünkü günlük ayak ağrıları uykuda topukta toplanır. Ayrıca bir yerde uzunca bir süre oturup kalkmaya çalıştığımızda topukta ağrı meydana geliyorsa bu büyük ihtimalle topuk dikenidir. Topuk dikeni kişide yürüme mesafesini azaltır ve yürürken şekil bozukluğuna neden olabilir.

Topuk dikeninin ana problemi ayaktaki adalenin yeteri kadar esnek çalışamama ağrısıdır. Topuk dikeni; kilo problemi olan kişilerde, basma kusuru olan kişilerde ve yanlış ayakkabı kullanımında ortaya çıkar. Topuk dikeni tedavisi basamaklı bir tedavidir. Öncelikle kişinin doktorun vereceği ayak egzersizleri yapılmalıdır. Yapılan egzersizlere ek olarak destekleyici ayakkabılar kullanmalıdır. Ayrıca fizik tedavi şekilleriylede tedavi edilebilir. Eğer tüm bunlara rağmen herhangi bir iyileşme görülmezse son olarak cerrahi müdahaleyle tedavi edilir.

Topuk dikeni olan kişiler kesinlikle topuk bölümünde destekli ayakkabılar kullanmalıdırlar. Bayanlarda dolgu topuk ayakkabılar tercih etmelilerdir. Ayrıca topukta oluşmuş yaralar varsa lazer yöntemi yada ilaç tedavisiyle bu yaralar tedavi edilmelidir. Ayağa fazla yük vermek ve sürekli ayakta durmak ayaktaki ödemi arttırır. Bu da topuk dikenine neden olur ve tedavinin olumlu sonucunu geciktirir.

Bitkisel ürünlerlede yan tedavi uygulanabilir. Kantoron yağı, papatya yağı ve çörek otunu karıştırıp hergün düzenli olarak topuğa masaj yaparak uyguladığınızda ağrılarınız azalır ve topuk dikeninin geçmesi için etkilidir. Topuk dikeniyle birlikte topuğunuzda çatlaklar ve nasırlarda varsa zeytinyağı ve vazelini karıştırıp topuğunuza banyodan sonra sürebilirsiniz. Bu işlem banyoda yumuşayan çatlak ve nasırların sertleşerek ayağı kaplamasını önlemektedir.

Topuk dikeni oluşmasının nedenleri nelerdir?

1. Şişmanlık

2. Ayak tabanında şekil bozukluğu

3. Uzun süreli yürüyüşler

4. Yürüyüşe dayalı sporlar

5. Uzun süre ayakta kalma topuk dikenini tetikleyen etmenlerdir.

Topuk ağrısı türleri nelerdir?

Topuğun altındaki ağrı: Bu bölgede ağrılar topuktan başparmağa kadar uzanan plantar fasia olarak adlandırılan adalede oluşur.

Topuğun arkasındaki ağrı: Eğer topuğunuzun arkasında ağrı varsa, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı bölgede enflamasyonu söz konusudur. Bu durum, sıklıkla, çok fazla koşma veya topuğun arka kısmına sürten ayakkabıların giyilmesi sonucu ortaya çıkar. Topuk arkasındaki ağrı zamanla, yavaş olarak derinin kalınlaşmasına şiş ve kızarık bir hal almasına sebep olabilir.

Topuğunuzun arka kısmının üzerinde dokunmakla hassas ve sıcak hissedilen bir şişlik (çıkıntı) gelişebilir. Ağrı, istirahattan sonraki ilk harekete başladığınızda ortaya çıkar. Varsa çıkıntı, normal ayakkabılar giydiğinizde canınızı yakabilir.

Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Tedavi için atılacak ilk adım, iltihaplanmış dokulan dinlendir­mektir fakat ayağınızın üzerine basmamanız gerekmez. Bunun yerine, ayakkabınızın topuğuna yarım santim kalınlığında köpük tampon koyarak ağnyan topuğu­nuzu destekleyiniz. Bu işe yaramazsa, bir topukluk kullan­mayı deneyiniz.

Bir sonraki seçenek, reçetesiz satılan ayak tabanlıklarıdır. Sokakta giydiniz ayakkabılar ve spor ayakkabılarınız da dahil olmak üzere tüm ayakka­bılarınızda tampon kullanınız. İltihaplanmayı azaltmak için, aktivitede bulunduktan sonra topuğunuza 10 ila 15 dakika arasında buz uygulayınız. Steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar, ağn ve şişmeyi hafifletebilir. Esnetme (stretching) egzersizleri önemlidir.

Sabah yataktan kalkmadan önce, dokularınızı ısıtmak için ayağı­nızı önce aşağı yukan, sonra sağa sola doğru hareket ettiriniz. Yürümeden önce de bu hareket­leri tekrarlayınız. Dokto­runuz sizi, ısmarlama yapılan ortopedik aletler için ya da sizin hastalığınızda en etkili olan egzer­sizler için bir ayak hastalıkları uzmanına yönlendirebilir. Ağrınız devam ederse, ultrason tedavilerini göz önünde bulun­durunuz. Bu tedaviler rahatlama sağlamazsa, doktorunuz bir kortikosteroid ilaç enjeksi­yonu (iğnesi) tavsiye edebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.