Timeline Nedir? Timeline Ne demek? – Bilgi Anahtari

Timeline nedir?

Timeline kelimesinin Türkçe karşılığı zaman tüneli, zaman çizelgesi gibi anlamlara gelmektedir.

After Effects projelerinde en çok kullanılan bir paneldir. Projelerimizde çalışma esnasındaki tüm katmanlar, materyaller, fotoğraflar, sesler Timeline içerisinde barındırılır. Timeline’ı, After Effects programının şah damarı olarak isimlendirirsek yanılmış olmayız.

After Effects, Compositing mantığıyla çalışmaktadır ve 3D bir yazılım olmasa bile, bu program ile elimizdeki 3D materyalleri kullanabiliriz. Timeline, içerisinde bulundurduğu saniye ve frame kavramlarıyla çalışmalarımızda bize süre konusunda yardımcı olacaktır.

Keyframe’ler sayesinde çalışmalarımızda kolayca animasyonlar oluşturup, aynı zamanda çalışmalarımıza çeşitli hareketlilikler katabiliriz. Takip edilen hesaplardan yapılan ileti paylaşımlarının (tweet) ve o hesapların yönlendirdiği (retweet) paylaşımların görülebileceği alandır. Kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaptığınızda gördüğünüz ana sayfa olarak da açıklanabilir.

Twitter'da, Timeline özelliği ile atmış olduğunuz tweetler kronolojik sıraya göre sıralanmayacaktır. Timeline özelliği şuan için test aşamasında olmaktadır. Eğer yetkililer bu özelliği başarılı bulur ise tüm kullanıcılarının hizmetine sunacağını söylemek isteriz. Bu özellik atmış olduğunuz tweetleri ilgi alanlarına göre sıralayacak.

Burada amaçlanan şey ise  kullanıcının uygulamada olmadığı zaman tweetlerinin gözden kaçması olabilir. İşte Twitter bu tür içeriklerin diğer kullanıcılar tarafından gözden kaçmaması için timeline özelliği üzerine yoğunlaştı. Twitter'ın yeni 'timeline'ını bütün kullanıcılar için ne zaman mecbur kılacağı ya da değiştirip değiştirmeyeceği henüz netlik kazanmış değil.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.