Tij Nedir? Tij Ne demek? – Bilgi Anahtari

Tij nedir?

Tij, genellikle inşaat sektöründe kullanılan perde beton ve kolonların kalıp gergi miline verilen genel isimdir. Halk arasında ve sektörde tij, ti-rot, tie-rod, tayrot ve tayrod olarak da bilinir. Tij beton tamir ve soğuk derz dolgu malzemesidir. Ayrıca segregasyon tamirlerinde ve kalıp bağlama deliklerinin doldurulmasında kullanılır. Kapiler özelliğinden dolayı, doldurduğu boşluklarda beton içine işleyerek beton ile aderans sağlar. Tij beton yüzeye ve deliklere uygulandıktan sonra, herhangi bir koruyucu istemez. Kullanım miktarı, soğuk derzler 2×2 cm açıldığında metrede 0,800 kg malzeme kullanılır.

Yapısal ve kullanım özellikleri nelerdir?

Yapısal ve fiziksel özelliklerine göre pek çok değişik boyut ve türde üretilen bu bağlantı elemanlarının; kullanım özellikleri, uygulamaya kattığı pratik çözümler ve güçlü yapısı ile en çok tercih edilen türü yassı tayrotlardır. On yedi tona kadar dayanan kopma mukavemetine sahip olan bu elemanların; bakımı, sökme ve takması kolay, beton şerbetinin yarattığı olumsuzluklardan daha az etkilenen özelliklere sahiptir.

Avantajları nelerdir?

Nemli ve ıslak yüzeye direkt olarak uygulanabilir. Koruyucu duvar veya sıvaya ihtiyaç yoktur. Uygulama işçiliği kolay ve maliyet olarak düşüktür. Uygulama kolaylığından, kısa sürede yalıtım işi tamamlanabilir. Diğer yalıtım malzemelerine göre kış aylarında uygulama imkanı daha fazladır. İnşaatların temel direği ve sağlamlığının güvencesi olan kalıpların olmazsa olmaz unsuru olan ve dayanma gücünü arttıran bu bağlantı elemanları, kalıba sağlamlık kazandırdığı kadar, pratik ve fonksiyonel özellikleri sayesinde işin hızlı yürümesine katkı sağlar ve büyük ölçüde zaman kazandırır.

Kullanım alanları nelerdir?

Tie-rod deliklerinin doldurulmasında kullanılır.
Su depolarında, temel perdelerinde kullanılır.
Yüzme ve süs havuzlarında ıslak hacim döşemelerinde kullanılır.
Uçak yapıları tayrot genelde gövde ve kanatlarda kullanılır.
Betonarme yapılarda inşaat demiri veya tij olarak da adlandırılan tayrot yük dengelemesi için kullanılır.
Otomotiv sektöründe tayrot direksiyon mekanızmasında kullanılır.

Uygulanma şekli nasıldır?

Uygulanacak yüzey temizliği ve gerekiyorsa asit yıkamasından sonra, uygulama yüzeyi nemlendirilip, hazırlanarak 5 ölçü toz, 1 ölçü sudan oluşturulan macun yüzeye veya deliklere uygulanır. Boşluk veya deliklerde bulunabilecek her türlü malzeme ve malzeme artıkları iyice temizlenmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.