Teizm Nedir? Teizm Ne demek? – Bilgi Anahtari

Teizm nedir?

Teizm ya da Tanrıcılık bir ya da birden çok tanrının varlığına ve bu tanrının/tanrıların evrenin işleyişine doğrudan müdahalede bulunduğunu savunan düşünce biçimidir.

Bu düşünceyi savunan kimselere Teist denir. Teizm kelimesi, Yunancada “Tanrı” anlamına gelen “Theos” kelimesinden türemiştir.

Teizmin türleri nelerdir?

Monoteizm: Yalnızca bir tanrının olduğunu savunan inanç biçimidir. Bu inanca sahip kimseler genellikle dinlere, peygamberlere, mucizelere de inanır. Günümüzde var olan en yaygın monoteist dinler İslam, Hristiyanlık ve Yahudiliktir.

Politeizm: Birden fazla tanrının varlığına duyulan inanç biçimidir. Antik dinlerin çoğunda politeistik bir yapı görülmektedir.

Panteizm ve Panenteizm: Panteizm Tanrının evrenle aynı varlık olduğunu savunur. Panteizme gören Tanrı evrendir, evren Tanrıdır. Tanrı hem yaratıcıdır hem de yaratılanın kendisidir.

Panenteizm temelde panteizmle aynı görüştedir ve Tanrının evren olduğunu savunur. Ancak panenteizme göre Tanrı aynı zamanda hem evreni oluşturur, evrenin her parçasına nüfus eder ve hem de evreni aşkın, evrenin ötesinde bir güçtür.

Teizm

Teizm ve deizm arasındaki farklar nelerdir?

İki inanışta da bir tanrının varlığı kabul edilmiştir. Ancak deizm, teizmden farklı olarak tanrının evren üzerinde bir müdahalesinin bulunmadığını, dinler göndermediğini ve kader inancının gerçek olmadığını savunur.

Kaynaklar:
http://www.dictionary.com/browse/theism
https://en.wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvVGhlaXNt
https://www.quora.com/Is-deism-a-type-of-theism

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.