Tdci Nedir? Tdci Ne demek? – Bilgi Anahtari

TDCI ne demek?

TDCI Turbo Diesel Common Rail İnjection kelimelerinin kısaltmasıdır. Bir çok otomobil markasının kulladığı bir teknolojidir. İsimleri değişiklik gösterebilmektedir, TDI CDTİ,TDCI gibi.

Common Rail nedir?

Common Rail ve benzeri yeni püskürtme sistemleri güç, temizlik ve sessizliği bir araya getirerek, sürücülere vazgeçemeyecekleri bir konfor sağlar. Bu avantajlar, şu an Batı Avrupa’daki sürücülerin %50’si tarafından kullanılmaktadır. “Ortak boru” anlamına gelen Common Rail, aynı zamanda çağdaş ağır vasıtalarda ve gemi motorlarında da standart olarak bulunmaktadır.

Common Rail nasıl çalışıyor?

Common Rail motorun yanma sürecini optimize ediyor, motorun çalışma özelliklerini daha iyi hale getiriyor ve emisyon düzeylerini düşürüyor. Sürekli dizel yakıt pompalanmasıyla basıncı yükseltilen bir distribütör borusu, tüm silindirleri beslemeye yetecek yakıtı içerisinde tutuyor.

Püskürtme, enjektördeki 1,600 bar’a varan basınç altında gerçekleşiyor ve bu işlem en elverişli yanma sürecini elde edebilmek için ön püskürtme, ana püskürtme ve son püskürtme gibi birden fazla aşamaya ayrılabiliyor.

Common Rail’in avantajları

Bosch’un bu ileri püskürtme teknolojisi, her zaman tam gereken miktarda yakıtı, tam doğru zamanda püskürttüğünden; gerçek dinamizm ve sessiz motor çalışmasını sürücülere sunuyor.

Tüm bu özelliklere ek olarak, Common Rail, büyük çapta yakıt tasarrufu sağlıyor; çünkü dizel araçlar Common Rail ile benzeri benzinli araçlardan %30 daha az yakıt tüketiyor. Emisyon düzeyinin düşmesine sebep olduğundan, çevre dostu ve temiz bir motora sahip olma avantajına da sahip.

Common Rail sistemi'nin kalbindeki yakıt pompası vardır. Bu sistem içinde yüksek basınç sağlayan hayati bir bileşendir. Pompa, yakıtı tanktan filtre yoluyla alır ve bunu basınç altında bir boru yoluyla raile aktarır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.