Task Bar Nedir? Task Bar Ne demek? – Bilgi Anahtari

Task Bar nedir?

Task Bar kavramı Türkçe'de “Görev çubuğu” anlamına gelmektedir. Task Bar; İlk olarak Microsoft Windows 95 ile tanıtılan ve bundan sonra tüm Windows sürümlerinde ekranın alt kısmında bulunan uzun yatay çubuğa verilen isimdir. Microsoft Windows'un grafik kullanıcı arayüzü diğer işletim sistemleri ve masaüstü ortamlarının belirleyici bir yönü olmuştur. Açık pencerelerle üzeri kaplanan masaüstünden farklı olarak, Task Bar her zaman görünür durumdadır.

Task barlar arasındaki farkları yukarıdaki task bar örneklerinden görebilirsiniz. Sondaki, Windows 98 task bar ile task bar'ın Microsoft Windows'un önceki sürümlerinde birçok neye benzediğini görebilirsiniz. Windows 98'de task bar'da başlat düğmesi, Hızlı başlatma alanı, çalışan aktif programları, Windows bildirim simgelerini ve sistem saatini görebilirsiniz. İkinci resim, ilk olarak Windows Vista ile tanıtılan Windows task bar'ın Win Xp'den sonraki yeni görünüşünü aktarır. İlk resim ise Win 8 ile gelen task bar'ın genel bir görünümüne aittir. Her programın Task barda kendi düğmesi vardır.

Task Bar kullanıcının:

1. Kullanıcının Başlat düğmesi aracılığıyla programları bulmasına ve başlatmasına,

2. Açık olan herhangi bir programları görmesine,

3. Systray ile arka planda çalışan öğeleri ve tarih ve zamanı görmesine imkan sağlar.

Task bar düğmelerinin tıklatılması, pencereler arasında geçiş yapma yollarından birisidir. Bir pencere etkin durumdayken (Task bar düğmesi vurguluyken) o pencerenin görev çubuğu düğmesi tıklatılırsa, söz konusu pencere simge durumuna küçültülür.

Task Bar'ın bölümleri

1. Başlat menüsünü açan Başlat düğmesi.

2. Hangi program ve dosyaların açık olduğunu gösteren ve bunlar arasında hızlı şekilde geçiş yapmanıza olanak sağlayan orta bölüm.

3. Bir saatin ve bunun yanı sıra belirli programların ve bilgisayar ayarlarının durumunu ileten simgelerin (küçük resimler) yer aldığı bildirim alanı (Systry).

4. Hızlı başlatma alanı.

Task bar gizleme

Windows işletim sistemlerinde task bar gizlenebilmektedir. Task bar gizlenince masaüstü ortamı dikey olarak biraz daha genişlemektedir. Task bar'ı gizlemek için task bar'ın orta bölümüne mouse ile gelip sağ tuş özellikler seçeneğine tıklayın. Karşınıza Task bar ayarlarının olduğu bir sayfa gelecektir. Burada “Görev çubuğunu otomatik olarak gizle” seçeneğini işaretleyin ve Uygula butonuna tıklayın. Task bar'ınızı artık mouse üzerinde olmadığı zamanlar gizlenecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir