Taban puan Nedir? Taban puan Ne demek? – Bilgi Anahtari

Taban puan nedir?

Taban kelimesi; Bir şeyin en alt bölümü anlamına gelmektedir.

Puan kelimesi ise; Genellikle test biçimindeki sınavlarda yanıtlanacak soruların sayı olarak değeri ya da yanıtlayanın başarı değeri olarak tanımlanır.

Taban puan; Genellikle yapılan tüm sınavlarda alınan en düşük not, sınav sonrası yerleştirme işlemlerinde istediği okulu yada bölümü tercih ederek yerleşen öğrencilerin en düşük yerleştirme puanına verilen isimdir.

Taban puan kavramına en çok sbs, ygs, lys gibi sınavlarda ve bu sınavlardan sonraki yerleştirme işlemlerinde rastlarız. Kelimenin zıttı “Tavan puan” dır.

Taban puanlar her yıl yenilenir.

Taban puanlar nasıl hesaplanır?

Öncelikle sınavdan aldığınız net hesaplanır. Daha sonra standart sapma vb. gibi etkenlerde dahil edilerek ham puanınız hesaplanır. Varsa ek puanınız ham puanınıza eklenir ve yerleştirme puanınız bulunur.

Bu puanlar her öğrenci için tek tek hesaplanır. Tercih zamanında sizlere farklı sınavlarda farklı tercih sayıları olmak üzere tercih yapmanız istenir.

Örneğin; İlk sıraya Anadolu üniversitesi Matematik bölümü yazan adaylar yerleştirme puanlarına ve kontenjan sayısına göre puan sırası en yüksekten olmak üzere kontejan sınırı boyunca punlar sıralanır.

Eğer bölüm 10 kişi alacaksa tercih edenler arasından puanı en yüksek olan kişiden başlanmak üzere puan düşerek 10 kişi bölüme yerleştirilir. Bu 10. Kişinin almış olduğu puan “taban puan” dır.

Taban puanlar neye göre değişir?

1. Sınava giren öğrenci sayısı,

2. Kontenjan sayısı,

3. Sınavın zorluk derecesi,

4. Yüksek puanlı adayların tercihleri,

5. Tercihler,

6. Puan türleri(Mf-1, Ts-1, Tm-1 gibi…),

7. Okul ücretleri,

8. Mesleğin sağladığı kazanç, prestij, meslek doyumu ve iş garantisi nitelikler.

Dış bağlantılar

Ygs nedir?

Lys nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.