Spoiler Nedir? Spoiler Ne demek? – Bilgi Anahtari

Spoiler nedir?

Spoiler, “bir şeyin değerini veya miktarını azaltan ya da tamamen yok eden” anlamına gelmektedir. Spoiler çok çeşitli anlamlara sahiptir. Farklı sektörlerde farklı şeyleri adlandırmak için kullanılırlar. Şimdi bu terimleri açıklayalım:

Bir medya terimi olarak kullanılan spoiler; Bir eserin konusu veya detayları hakkında bilgi veren; eser okunmadan, dinlenmeden veya izlenmeden önce öğrenilmesi durumunda alıcının eser ile ilgili düşüncelerini veya alacağı hazzı etkileyebilecek açıklama veya ipucudur.

Bir otomobil terimi olarak spoiler; Otomobillerin arka bagajının üstüne takılan biraz eğimli olan parçadır. Spoiler olarak adlandırılır.

Birde uçaklardaki spoiler vardır buysa; Uçaklarda “taşıma düşürücü” olarak ta adlandırılırlar. Kanadın taşımasını azaltmak amacıyla kullanılan kumanda yüzeyleridir. Kanatçıklarla aynı anda açılıp kapanarak yatış kontrolünde kanatçıklara yardımcı olurlar hatta bazı uçaklarda kanatçık görevini tümüyle de üstlenirler. Spoilerler kanadın üst yüzeyinde genellikle firar kenarına yakın yerlerde bulunurlar.

Spoiler örnekleri

Otomobil Spoiler Örneği

Uçak Spoiler Örneği

Sözlükte Spoiler ne anlama gelmektedir?

Şımartıcı,bozucu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.