Smg Nedir? Smg Ne demek? – Bilgi Anahtari

SMG nedir?

SMG şanzıman teknolojisi BMW tarafından Formula yarış arabaları için geliştirilen ve sonradan günlük kullanım için üretilen BMW'lere adapte edilen bir şanzımandır.

SMG şanzıman otomatik bir düz vites sistemi olarak düşünülebilir. SMG şanzımanlı BMW'lerde debriyaj vitesi yoktur, şanzımanın kendi içinde otomatik debriyaj sistemi vardır.

Vites orta konsoldaki vites kolunun ileri ve geri itilmesiyle veya direksiyonın sağ ve solundaki pedalların geriye çekilmesiyle değiştirilir. BMW mühendisleri aynı zamanda vites değişim hızını kontrol etmek amacıyla orta konsola bir düğme koymuşlardır.

En hızlı konuma getirildiğinde vites saniyenin çok altında değiştirilmekte (0,02s) fakat bu hızlı değişimler arabayı sarsabileceğinden konforlu vites geçişleri için vites kolunun arkasındaki düğmeden ayar yapılmaktadır.

Yeni bir kullanıcının SMG şanzımana alışması için zaman gerekmektedir. Bunun en büyük nedeni ise diğer arabalardaki otomatik vitesten farklı olarak vites geçişleri sırasında ayağın gazdan kaldırılmasının gerekliliğidir.

smg

SMG şanzıman en çok M serisi arabalarda tercih edilmektedir, hatta 2003 model M3 CSL'de 2006 yılında çıkan M5'te standart olarak sunulmaktadır. Volkswagen'in geliştirdiği DSG (Direct Shift Gearbox) ile pazarda çift kavramalı şanzımanlar daha popüler hale gelmiştir ve BMW'de buradan hareketle 2008 BMW M3'te DCT (Dual Clutch Transmission) sunulmuştur.

BaştaFormula 1 araçlarına uyguladıkları SMG teknolojisinden bahsediyoruz. Yarı otomatik şanzıman denildiğinde akla gelen şanzıman türlerinden birisidir. Formula 1 araçlarında kullanıldıktan sonra trafikte de kullanılmak üzere araçlara geçişi sağlandı. Aslında küçümsenemeyecek bir geçişti bu.

Öyle ki şuan piyasada bulunan bir çok firmaya ilham kaynağı olan teknolojiyi kullanmıştır BMW araçlarında. Bu da ister düz vites olsun ister otomatik vitesli araçlar için olsun bir dönüm noktasıdır. Araba tarihi için. SMG şanzıman yarı otomatik şanzımana sahiptir. Ancak onu düz otomatik vitesli bir araç gibi düşünebiliriz.

Eski tip otomatik vitesli araçlarda bulunan teknolojinin biraz daha hızlısı ve kalitelisidir. Kalitesini ön plana çıkaran yönü ise vitesler arası geçiştir. Saniyenin altında vites geçişleri ile sürücülere inanılmaz deneyimler yaşatmaktadır. Hızlı vites değişimleri bazı kullanıcılar için hiçte alışık olunmayan bir durumdur. BMW burada da kullanıcıyı düşünmüştür.

Vites topuzunun arkasında bulunan tuşlar sayesinde vites geçişinin hızı ve vitesin kavrama hızı için gerekli olan saniyeyi ayarlamanız mümkün. Kullanıcıların zorluk çekecekleri diğer bir nokta ise vites geçişleri esnasındadır.

SMG şanzımanlı araç kullanan sürücüler vites değişimleri esnasında ayaklarını gazdan çekmek mecburiyetindedirler. Tabii ki yeni gelişen teknoloji ile bu sorunda ortadan kalmıştır. Bir de ek bilgi verecek olursak. BMW SMG şanzımanı en çok M kasa BMW araçlarında kullanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.