SMB Nedir? SMB Ne demek? – Bilgi Anahtari

SMB nedir?

SMB kavramı  İngilizce “Server Message Block” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de “Sunucu İleti Bloğu” anlamına gelmektedir.

SMB; Windows işletim sistemlerinde dosyalar, yazıcılar, seri port ların paylaşımı esnasında bir uygulama katmanı ağ protokolü olarak çalışır. Ayrıca kimlik doğrulaması süreçler arası iletişim mekanizması sağlar.

IBM ve Microsoft networkleri için geliştirilmiştir. İlk olarak 1985 yılında IBM tarafından duyurulmuştur. CIFS (Common Internet File System) ismiylede bilinir.

Server Message Block protokolü çeşitli şekillerde Oturum ağ katmanları üstüne çalıştırabilirsiniz:

1. Doğrudan 445 No'lu TCP port üzerinden,

2. NetBIOS API aracılığıyla sırayla birkaç taşımada çalışabiliyor;

a. 137, 138 no'lu UDP portları 137, 139 no'lu TCP portları üzerinden,

b. Böyle NBF gibi birçok eski protokollerde.

Daha önce 1.0 sürümü kullanılması ile birlikte Windows Vista işletim sistemi ile birlikte 2.0 versiyonuna geçiş yapılmıştır. SMB protokolü, istemci ve sunucu temellidir.

Server Message Block (SMB) protokolü bir bilgisayarda uygulamaları okuma ve dosyalara yazma ve bir bilgisayar ağı sunucu programlarından hizmet talep etmek için izin veren bir ağ dosya paylaşım protokolüdür.

SMB protokolü TCP / IP protokolü veya diğer ağ protokolleri üstünde kullanılabilir. SMB protokolü, bir uygulama (ya da bir uygulamanın kullanıcı) kullanarak uzak bir sunucuda dosya veya diğer kaynaklara erişebilir.

Aynı zamanda bir SMB istemcisi isteği almak için ayarlanmış herhangi bir sunucu programı ile iletişim kurabilirsiniz. Windows Server 2012 ile SMB protokolünün yeni 3.0 sürümünü tanıtılmıştır.

Windows, dosya ve yazıcı doğrudan TCP üzerinde barındırılan sunucu ileti bloğu (SMB) protokolünü kullanarak trafiği paylaşımını destekler.

SMB bir uygulama Protokolüdür.

SMB sürümleri

1. SMB 2.0

2. SMB 2.1

3. SMB 3.0

4. SMB 3.02

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.