Sıralı sistem lpg Nedir? Sıralı sistem lpg Ne demek? – Bilgi Anahtari

Sıralı sistem LPG nedir?

Sıralı sistem lpg sistemi birden çok noktadan elektronik sıralı enjeksiyonlu araçlara montaj yapılabilen otogaz sistemidir.

Sıralı sistemin en önemli özelliği, performansının benzin ile aynı olması ve sorunsuz, rahat bir kullanım sağlamasıdır. Günümüz teknolojisindeki araçlara göre geliştirilen sıralı otogaz sistemlerinde performans sorunu ve ayar sorunu yaşanmamaktadır.

Tüm dünyada ve Türkiye de giderek artış gösteren ilgi ve talep yaratan sıralı otogaz sistemleri otogaz sektörüne yeni bir heyecan getirmiştir. Sıralı otogaz sistemi regülatör gaz valfi ecu(elektronik kontrol ünitesi ) map (basınç) sensörü ufak şık bir gösterge paneli, multivalf şamandıra ve dolum ağzından oluşan ve bilgisayar ile ayarları yapılan son teknoloji otogaz sistemleridir.

Sıralı sistem kendi başına komple orjinal bir yakıt sistemidir. Yeni jenerasyon elektronik enjeksiyonlu tüm araçlarda uygulanan bu sistem tamamen bilgisayar kontrollü olup diğer dönüşüm sistemleri ile her yönü ile farklıdır.

Sıralı sistem lpg dönüşüm ekipmanları arasında  ecu adı verilen sisteme özel elektronik kontrol ünitesi ve buna bağlı olarak çalışan motorunuzun her bir silindiri için ayrı ayrı gaz enjektörleri mevcuttur. Bu enjektörler sıralı sistemin en büyük özelliğidir. Benzinli sistemde enjektörlü olan aracınız gazlı sistemdede enjektörlü çalışmaktadır.

sıralı sistem lpg

Lpg tankında sıvı fazda bulunan yakıt ilk aşamada bir emniyet ve filitre elemanı olan gaz kesiciye gelerek filitre edilir, buradan çıkan lpg gazı voparizatör (beyin)' den geçerek gaz fazına ulaşır ve ikinci bir filitrede filitre edildikten sonra gaz enjektör kütüğüne girerek her bir enjektöre ecu tarafından belirlenen miktarda gaz pulvarize eder.

Emme manifoltlarının yanma odalarına en yakın yerlerinden nozullar ile enjekte edilenn lpg gazı maksimum verimde yanma odasında yanar ve neredeyse benzinli sistemin performansına ulaşılır. Sistem, motor benzin ile çalışırken sağladığı çalışma disiplinini ve düzenini ecu sayesinde LPG'de de yakalamaktadır.

Sonuca bakıldığında böyle bir performansta %50 ila %60 arasında maddi tasarruf sağlamaktayız. Bilinçli bir işçilikle, orjinal ekipmanlar ile yapılacak olan bir sıralı sistem LPG dönüşümünün aracınıza hiç bir yan etkisi olmayacağı gibi aracınız yeni ve problemsiz ikinci bir yakıt sistemine sahip olacaktır.

Sıralı sistem LPG nasıl çalışır?

Sıralı sistem lpg son teknoloji bir üründür. İlk marş esnasında soğuk olan motor gaz ile çalıştırıldığında araç marş almıyor ve geç çalışıyordu. Sıralı sistem lpg de ise araç ilk marş esnasında otomatik olarak benzin de çalışır. Motor ısınıp belli bir sıcaklık derecesine ulaşana kadar benzinde çalışmaya devam eder.

Bu süreç hava koşullarına göre değişir. Kışın motor geç ısındığı için ısınana dek benzin de çalışır. Yazın ise bu süreç hava sıcaklığından ötürü kış mevsimine göre daha hızlı olur. Dolayısı ile sıralı sistem soğuk motorda hiçbir zaman gazda çalışmaz. Böylelikle sıcak motor ile yakılan gaz motor ömründen almaz.

Motor ömrünü kısaltmaz. Yeni bir araç Satın aldınız. 3 Sene boyunca satmak istemiyorsunuz. 3 Yıl içerisinde Yaptığınız Km ile Yaktığınız yakıt ciddi bir maliyete sebep olur. Cebinizden çıkan bu para ile uzun vade de yeni bir araba alabilirsiniz. LPG li aracın bakım masrafları da tamiri de herhangi bir problemde çözümü de kolaydır.

LPG Li araç dizele nazaran masrafsızdır. Dizel araçlarda enjektörlerinden tutun da turbosuna varana kadar masraflıdır. Sizi bu gibi problemlerde maddi olarak üzebilir. Günümüzde araç üreticileri bile artık garantili LPG li araç araç satışı yapıyor.  Lpg nin motora bir zararı olsa fabrika bu şekilde satış yapmaz garanti vermez. LPG Hem ekonomiktir. Hem de gelecek nesile daha temiz bir dünya bırakmak adına çevrecidir. Emisyon değerleri benzine ve dizele göre çok daha düşüktür.

Sıralı LPG dönüşüm sistemlerinin tümü aynı özellikte midir?

Sıralı dönüşüm sistemleri markalar arasında farklılıklar ve benzerlikler göstermektedir. Bu farklılık ve benzerlikler sistemin parçalarının mekanik tasarımıyla, montaj kolaylığı sağlayan dizaynıyla ve araç çeşitliğine göre zenginleştirilmiş ürün yelpazesiyle alakalı olabilir.

Çalışma prensipleri tüm markalarda genel olarak aynı olsa da, bu prensipler üzerinde yapılan Ar-Ge çalışmalarının farklılığı çalışma kalitesini de farklılaştırır. Ayrıca, aynı sistem, farklı iki servis tarafından monte edildiğinde bile, dönüşümü gerçekleştiren yetkili servislerin deneyimleri ve bilgileri ile uygulamaları, program kullanımları ve sonuçta alacağınız performans farklılık gösterebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.