Siklamen Nedir? Siklamen Ne demek? – Bilgi Anahtari

Siklamen nedir?

(Tavşankulağı), çuhaçiçeğigillerden bir süs bitkisidir. «Buhurumeryem» de denir. Çiçek ve yapraklarının sapları kökten sürer. Çiçekleri baş aşağıdır. Kapsül biçimi küçük bir meyve verir. Bitki, ilkbahar veya sonbaharda pembemsi renklerde çiçekler açar. Yaprakları uzun saplı ve yürek şeklindedir. Çiçekleri tek tek, çiçek parçaları geriye doğru kıvrık duruşludur. Çoğunluğu Akdeniz’de yayılış gösteren 20 kadar türü vardır.

Ülkemizde 10 türü bulunur ki bunlardan 4 türü sadece Anadolu’da yayılış gösteren nadir türlerdendir. Kıbrıs adasında da yabani olarak bol miktarda yetişir. Taç yaprakları yukarı doğru dik ve hafif burulmuş olduğundan Kıbrıslılar tavşan kulağına benzetmişler ve bu adı takmışlardır. Siklamenin Kıbrıs’taki yaygın adı “tavşan kulağı”dır. Kültür çeşitlerine göre daha kibar bir yapısı ve hafif tatlı bir kokusu vardır. Çiçekleri bitki üzerinde de vazoda da dayanıklıdır.

Haftalarca bozulmadan durur. Ocaktan itibaren Kıbrıs dağlarında açan siklamen geniş topluluklar halinde bulunur ve görülmeye değer tablolar oluşturur. Kullanıldığı yerler: Bitkinin yumruları; kristalin saponin, cyclamin, nerol, farnesol, antosiyanin, nişasta, zamk, kokulu maddeler ve organik asitler ihtiva eder. Bitkideki cyclamin çabuk emilir ve kuvvetli bir müshil etkiye sahip olup, az miktarı dahi zehir etkisi yapar.

siklamen

Taze yumrularının tıbbi miktarlarının üzerindeki miktarları, kusma ve kuvvetli ishalle ortaya çıkan tehlikeli zehirlenmeler yapar. Yumrusu domuzlar tarafından yendiği için domuz turpu diye anılır. Ayrıca topalak, yersomunu isimleriyle de bilinir. Bitkinin kültüre alınmış olanları güzel çiçekleri dolayısıyla süs bitkisi olarak kullanılır. Siklamenin Kıbrıs’taki yaygın adı ‘Tavşan Kulağı”dır. Kültür çeşitlerine göre daha kibar bir yapısı ve hafif tatlı bir kokusu vardır. Çiçekleri bitki üzerinde de vazoda da dayanıklıdır. Haftalarca bozulmadan durur.

Bitkinin yumruları; kristalin saponin, cyclamin, nerol, farnesol, antosiyanin, nişasta, zamk, kokulu maddeler ve organik asitler ihtiva eder. Bitkideki cyclamin çabuk emilir ve kuvvetli bir müshil etkiye sahip olup, az miktarı dahi zehir etkisi yapar. Taze yumrularının tıbbi miktarlarının üzerindeki miktarları, kusma ve kuvvetli ishalle ortaya çıkan tehlikeli zehirlenmeler yapar. Yumrusu domuzlar tarafından yendiği için domuz turpu diye anılır. Ayrıca topalak, yer somunu isimleriyle de bilinir. Bitkinin kültüre alınmış olanları güzel çiçekleri dolayısıyla süs bitkisi olarak kullanılır.

Çiçek açma zamanı: Ekim ve nisan ayları arasındaki dönem Sıklamenin çiçeklenme dönemidir. Nisan ayından sonra havaların ısınmasıyla dinlenmeye çekilen bitki yaz sonuna doğru yeniden filizlenir ve sonbaharda tekrar açmaya hazırlanır. Çiçekleri beyaz pembemsi kırmızı renktedir.

İsteği: Sıklamen çoğunlukla balkon ve dış mekan bitkisi olarak tercih edilir. Sıklamenin isteği biraz nem, serinlik ve mutlaka havadar ortamdır. Bu şartları sağlarsanız iç mekanda da bakabilirsiniz. Eğer bir kış bahçeniz veya kapalı bir balkonunuz varsa sıklamen buraları çok sevecektir.

Sulama: Toprağının sürekli hafif nemli kalması önemlidir. Nemini koruyacak fakat soğanını çürütmeyecek şekilde dengeli miktarda ve sıklıkta sulamalısınız. Sularken yaprak ve çiçekleri ıslatmamaya özen gösterin.

Toprak: Kireçsiz ve asidik toprak sıklamen için en uygun olanıdır. Bu sebeple bahçeye dikilirken kendi saksısıyla özel toprağında gömülmesi tavsiye edilir. Uygun toprak karışımını çiçekçiden isteyebilirsiniz.

Bakımı: Bitkiyi kışın güneşli, bahar mevsiminin başında yarı gölgeli bir yerde konumlandırmalısınız. Bahar aylarında tamamen gölgede bırakır ve güneşten faydalanmasına izin vermezseniz bitkinin bir sonraki yıl için verimi düşer. Her halükarda direkt güneş ışığına maruz bırakmadan güneşten aydınlık bir ortamda faydalanmasını sağlamak gerekir.

Korunması: Sıklamen soğanlı bir bitkidir. Bahar ayları gelip bitki kuruduğunda soğanı saksıdan çıkarmadan kuru, serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Sonbahara yaklaştıkça ilk filizleri görene kadar kuru tutun.

Sopanin: bitkilerde yaygın olarak bulunan glikozit. su ile muamele edildiklerinde köpürürler. Koruyucu kolloit olarak görev görürler tatları acıdır.

Cyclamin: Sıklamen bitki soğanından çıkarılan bir glikoz olarak kabul beyaz bir amorf madde.

Nerol: Portakal çiçeği esansı

Farnesol: Bitkilerden elde edilen ve kozmetikte öncelikli olarak kokularda kullanılan bir öz.

Antosiyanin: Kırmızı-mor renkli sebze ve meyvelerde ayrıca tüm mor çiçeklerde sonbaharda görülen morumsu yapraklı ağaçlarda bulunan renk verici bir maddedir.

Sözlükte “siklamen” ne demek?

1. Tavşankulağı, buhurumeryem.
2. Kırmızıya çalar eflatun renk.
3. Bu renkte olan.

Siklamen kelimesinin ingilizcesi

[siklamen] n. cyclamen
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.