Sftp Nedir? Sftp Ne demek? – Bilgi Anahtari

SFTP nedir?

SFTP’nin açılımı, Secure File Transfer Protocol, yani Güvenli Dosya Aktartım Protokolü’dür. Klasik FTP den farklı olarak iki bilgisayar arasındaki dosya aktarımını SSH yöntemini kullanarak şifreli bir şekilde gerçekleştirir ve 22 nolu portu kullanır. FTP’nin RSA ile güçlendirilmiş halidir. TCP üzerinden çalışır.

SFTP kullanımı nasıldır?

SFTP ile dosya transferi yapabilmek için bir SFTP istemcisine sahip olmak gereklidir. Neredeyse bütün Linux dağıtımlarında bir SFTP istemcisi ön tanımlı olarak bulunur. Windows işletim sistemlerinde bir SFTP istemcisi edinerek kurmak gerekir.

SFTP, diğer dosya transfer programları gibi FTP (File Transfer Protocol – Dosya Aktarım Protokolü)'yi kullanarak sistemler arasında dosya transferi yapabilmenizi sağlar. SFTP'yi diğer dosya aktarım programlarından ayıran yönü ise sistemler arası bağlantı kurarken SSH'i kullanmasıdır.

Bu sayede bir taşla iki kuş vurup, hem bağlantı güvenliğini en üst düzeye çekmiş oluyoruz hem de SFTP bağlantımız aracılığıyla bazı SSH özelliklerini de kullanabiliyoruz.

SFTP sunucusu nedir?

Unix ve Windows işletim sistemleri için çok sayıda SFTP sunucu uygulaması mevcuttur. Özel SFTP sunucu uygulamaları da vardır, ancak en yaygın olarak bilinen OpenSSH’tır. Ön tanımlı olarak 22. portu kullanırlar.

SFTP vekil sunucusu nedir?

İnternet dünyasında güvenli araçlarla SFTP transferi yapmak zor bir iştir. FTP işlemlerini loglamak için kullanılan standart araçlar mevcuttur. Bunlardan bazıları; TIS fwtk ya da SUSE FTP vekil sunucularıdır. Ancak SFTP şifrelidir, geleneksel vekil sunucularla SFTP trafiğini kontrol etmek pek başarılı bir yöntem değildir.

SFTP kontrol özellikleri barındıran SSH için, man-in-the middle attack (ortadaki kişi saldırısı) yapmaya yarayan bazı araçlar mevcuttur. Bu araçlar kablodan geçen gerçek verileri ya da SFTP ile yapılan işlemleri loglayabilen fonskiyonlar içerirler.

SCP kullanımı nasıldır?

SCP (Secure Copy – Güvenli Kopyalama), bir ağdaki iki bilgisayar arasında dosya kopyalamanızı sağlar. Bağlantı sırasında SSH kullandığı için dosya aktarımı şifreli ve güvenlidir. SCP'yi kullanabilmeniz için SSH Client (SSH istemcisi) bilgisayarınızda kurulu olmalıdır.

Yine Linux sistemlerinin hemen hemen hepsinde bu standart olarak gelmektedir. Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayara SSH istemcisinin nasıl kurulacağını öğrenmek için SSH Kullanımı yazımıza göz atabilirsiniz.

SCP'nin kullanımı gayet basit ve kısadır. Siz komutu verdikten sonra bağlantısını kurar, dosyasını kopyalar ve bağlantısını kapatır. Kullanım mantığı temel olarak “cp” komutunun kullanımıyla aynıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.