Şanzıman çeşitleri Nedir? Şanzıman çeşitleri Ne demek? – Bilgi Anahtari

Şanzıman çeşitleri nedir?

Şanzıman çeşitlerine geçmeden önce kısaca şanzıman ne anlama gelmektedir sizlere açıklamak istiyorum; Şanzıman Fransızca kökenli bir sözcük olup dilimize Boite de changement kelimesinden gelmektedir. Şanzıman dairesel hareket sistemine sahip mekanik sistemlerde, motordan, baskı balata (Kavrama) yolu ile aldığı hareketi istenilen tork değerinde şaft veya diferansiyele ileten, güç ve hız oranının kademeli olarak değişmesini sağlayan güç aktarma organıdır.

Aşağıdaki kısaltmalar araçların çekiş sistemlerini açıklamak için gösterilmiştir.

FWD (Front Whell Drive)

Önden çekişli araçların şanzıman aktarma çeşitidir.

RWD (Rear Whell Drive)

Arkadan çekişli araçların şanzıman aktarma çeşitidir.

AWD (All Whell Drive)

İstenildiğinde 4 çeker olan araçların şanzıman aktarma çeşitidir.

4WD (4 Whell Drive)

Tam zamanlı 4×4 Araçların şanzıman aktarma çeşitidir.

Şanzıman çeşitleri:

1. Manuel Şanzıman

2. Klasik Otomatik Şanzıman

3. Tiptronic (sıralı) Şanzıman(Örneğin; BMW Smg)

4. Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzıman(Örneğin; Mcp)

5. Çift Kavramalı Şanzıman(Örneğin; Dsg)

6. Değişken Oranlı Şanzıman(Örneğin; Honda CVT)

Manuel Şanzıman

Bildiğimiz klasik otomobillerin şanzımanlarıdır. En basit şanzıman türüdür. Bu tür otomobillerde debriyaj dediğimiz pedal'da bulunmaktadır.

Klasik Otomatik Şanzıman

En çok kullanılan şanzımandır. Genellikle 4,5 ve 6 ileri vitesten oluşmaktadır. Güç kayıplarından dolayı artık otomobillerde görememekteyiz.

Tiptronic (sıralı) Şanzıman

Bu şanzıman türünde otomatikleştirilmiş bir debriyaj sistemi bulunmaktadır. Direksiyondan geçiş sistemi bu şanzımanda görülür. Vites geçişleri sıralı gerçekleşmektedir. Otomatik debriyaj sistemi sayesinde güç kayıpları en aza indirilmek istenmiştir.

Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzıman

AMT, Easytronic, Dualogic, MCP, I-Shift gibi isimlendiriilen bu şanzımanın manuel şanzımandan farkı 3 adet elektrik motoru içermesidir. Bu elektrik motorlarından bir tanesi vites seçimini, bir tanesi debriyajı, bir tanesi de vites geçişlerini sağlamaktadır. Bu şanzımanın en önemli özelliği yakıt tüketimini düşürmesidir.

Çift Kavramalı Şanzıman

S-Tronic, Dsg, Powershift bu şanzıman türünün değişik isimleridir. Temelde bu şanzıman türünde 2 tür debriyaj bulunur. Birinci debriyaj 1,3,5 ve 7. vitesleri iletirken, ikinci debriyaj 2,4,6. vitesleri iletir. Kısa süreli vites geçişleri vites geçişleri sırasında sarsıntının minimuma indirgendiği bu şanzıman en çok tercih edilen şanzıman türlerinden biridir.

Değişken Oranlı Şanzıman

Speedgear, Cvt, Multitronic bu şanzıman türünün farklı isimlerdeki örneklerinden

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.