Salam Nedir? Salam Ne demek? – Bilgi Anahtari

Salam nedir?

Sığır veya dana etinin kıyılarak içine bazı baharatlar ve nişastanın katılmasıyla elde edilen emülsiyon tipi bir et mamülü.

Ette bulunan lenf bezleri, sinirler ve yağlar ayıklanır. Sonra el büyüklüğünde doğranır. Buna nitrat (nitrit), toz şeker karışımı serpilir. Bu karışım kıyma makinasında çekilerek 3-5°C’de 24 saat 5renk teşekkülü için) bekletilir. İkinci defa kıyma makinasından biber, zencefil, kişniş, vb. baharat katılır.

Baharat çeşiti arzuya göre değişir Karıştırma işleminden sonra cutter denilen yoğurma makinalarına alınır. İçi yoğurulur. Bu sırada cıvıklaşması ve sıcaklığı kontrol gayesiyle buzlu su da ilave edilebilir. Yoğurmadan maksat iyi bir emülsiyon hazırlamaktır. Emülsiyonun iyi olması için, yoğurma işleminin sonlarına doğru karışıma soya unu, patates nişastası, süt tozu vb. maddeler de ilave edilir. Emülsiyon hazırlandıktan sonra makinayla sığır kalın barsağına, sığır körbarsağına veya sentetik kılıflarına doldurulur. Kılıf veya barsakların uçları bağlandıktan sona tütsülenmek üzere dumanlama fırınlarına verilir. Tütsüleme işleminden sonra salam içi sıcaklığı 77°C olacak şekilde suda pişirilir. Bu halde hazırlanmış salam ve sosislerde bol miktarda yoğunlaşmış protein, B vitamini, mineral ve % 60-65 nispetinde su bulunur.

Salamın birçok çeşiti vardır. En meşhurları: Montadella salamı, fıstıklı salam, dilli salam, Macar salamı, halk salamı vs.dir.

Sözlükte “salam” ne demek?

1. İri kıyılmış domuz ya da sığır etinden yapılan, genellikle soğuk yenen bir yiyecek.

Salam kelimesinin ingilizcesi

[Salaam (name)] n. salami, variety meat
Köken: İtalyanca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.