Regl Nedir? Regl Ne demek? – Bilgi Anahtari

Regl nedir?

Kadınlarda rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması olayına regl denir.

Rahim iç yüzeyinde her ay dölenmiş yumurtanın (gebeliğin), gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur ve eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür, rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılır.

Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır biz bu sürece menstürel siklus adet düzeni, işlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı, mentürasyon kanaması denir.

Süreci nasıl gelişir?

Adet kanaması süreci, adet kanaması ve akıntısının vücut dışına atılmasıdır. Bu, oldukça karışık bir süreçtir. Bileşik bir hormon grubu tarafından işareti verilen ve beyin tarafından kontrol edilen süreç, genellikle gebelik hariç, her ay gerçekleşir.

regl

Kadınlar, yeni bir yumurtanın oluşmasından önce adet görürler. Bu işlemin dört aşaması vardır. Bir adet döngüsü ortalama 28 gündür fakat, bu kişilere göre değişebilir. Adet döngüsünün 25 –35 gün arasında olması normaldir.Adet döngüsü, çeşitli uzunluklarda olabilir.

Yumurtlama dönemi ile adet kanamasının gerçekleştiği günlerin arası, yaklaşık 14 gündür (11 ile 16 gün arası olabilir). Örneğin, adet dönemi 31 günlük süreyi kapsayan bir kadının, adet döngüsünün ilk yarısı 16 gündür ve 17. gün yumurtlama gerçekleşir.

Adet döngüsü esnasında neler olur?

Döngünün ilk yarısında östrojen (kadınlık hormonu) yükselmeye başlar. Sağlıklı olmanız açısından, özellikle güçlü kemikleriniz olmasına ve yaşlandıkça kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olduğundan, östrojenin önemi büyüktür. Östrojen ayrıca rahminizin astarının kendini yenilemesini ve kalınlaşmasını da sağlar. Rahmin astarı hamilelik oluşursa embroyu besler.

Rahmin astarı büyürken, yumurtalıklardan birinde bir yumurta ya da ovum olgunlaşmaya başlar. Ortalama 28 gün olan döngünün yine yaklaşık olarak 14. günü civarında yumurta yumurtalıktan ayrılır. Buna ovülasyon yani yumurtlama adı verilir. Yumurta, yumurtalıktan ayrıldıktan sonra fallop tüpleri (dölyatağı boruları) boyunca rahme doğru ilerler.

Bu sırada hormon seviyeleri yükselir ve dölyatağının hamilelik için hazırlanmasına yardımcı olur. Bir kadının en fazla hamile kalma ihtimali yumurtlamanın olduğu gün ya da 3 gün öncesidir. Ancak adet döngüsü ortalamadan daha uzun ya da kısa olan kadınların 14. günden önce ya da sonra yumurtlayabileceğini de unutmamak gerekir.

Bir kadın, yumurtası, bir erkeğin sperm hücresi tarafından döllenirse ve dölyatağı duvarına tutunursa, kadın hamile kalır. Yumurta döllenmediyse parçalanır. Daha sonra hormon seviyeleri düşer ve rahmin kalınlaşmış duvarları adet zamanında dökülmeye başlar.

Adet döneminin eksikliği

Bu terim genellikle 15 yaşına kadar adet olmamış genç kızlar ve adetleri hiçbir zaman uzun sürmese bile, 90 gün boyunca adet görmemiş kadın ve kızlar için kullanılır. Nedenleri arasında hamilelik, emzirme, aşırı kilo kaybı, yeme bozuklukları, aşırı egzersiz, stres, tedavi edilmesi gereken ciddi hastalıklar sayılabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi adetinizin düzenli olması, vücudunuzun önemli kısımlarının normal çalıştığının bir göstergesidir. Bazı durumlarda, adet görmemek vücudunuzun normal miktarda östrojen üretmeyi bıraktığı anlamına gelebilmektedir.

Bu hormonların salgılanmamasının genel sağlığınızın üzerinde önemli etkileri olabilmektedir. Bu etkiler arasında polikistik over sendromu gibi hormonal sorunlar ya da üreme organlarında ciddi problemler sayılabilir. Eğer böyle bir sorununuz varsa derhal doktorunuza görünmelisiniz.

Döngünüzün evreleri

Adet döneminizi hormonlar kontrol eder ve regliniz sırasında ortaya çıkan birçok değişikliğin sebebi de hormonlardır.

Foliküler evre

Foliküler evre, döneminizin ilk yarısıdır ve reglinizin ilk gününde başlar ve yumurtlama başladığında sona erer. Bu evre ilerledikçe, vücudunuz yumurtalıklarda yumurtaların oluşumunu tetikleyen hormonlar üretir ve hamileliğe hazırlık için uterusunuzun iç dokusunu kalınlaştırır.

Yumurtlama

Yumurtlama, yumurtalığınızdaki yumurtanın fallop tüpünüze bırakılmasıdır. Bu süreçte sperm yumurtayı döllerse, hamile kalırsınız. 28 günde bir adet görüyorsanız, döngünüzün 14. gününde yumurtlarsınız.Döngünüz daha uzun veya daha kısaysa, yumurtlama yaklaşık olarak ortalarda gerçekleşir.

Luteal evre

Luteal evre, yumurtlamadan sonraki adet döneminin yarısıdır. Vücudunuz, döllenmiş yumurtaya hazırlık yapmak için uterusunuzun iç dokusunu daha da kalınlaştıran hormonlar üretir. Hamile kalırsanız, döllenmiş yumurta uterusunuzun iç dokusuna tutunur. Eğer hamile kalmazsanız, iç doku atılır (buna regl diyoruz) ve yeni bir menstrual döngüsü başlar.

Menstrüasyon

Menstrüasyon, adet dönemi için kullanılan medikal terimdir. Adet kanaması (regl) uterusunuzun iç dokusundan çıkar, serviksinizden geçer ve vajinanızdan dışarı atılır ve genellikle üç ila yedi gün arasında sürer. Sıvı parlak kırmızı, açık pembe veya kahverengi olabilir. Çok fazla kan kaybediyormuşsunuz gibi görünebilir, ama toplamda bir bardağın çeyreği kadardır.

Sözlükte “regl” ne demek?

1. Aybaşı, adet, adet görme.

Regl kelimesinin ingilizcesi

adj. menstrual, menstruous
n. menstruation, period, mounthly courses, courses, menses, flow, bleeding, the curse

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.