Rar Nedir? Rar Ne demek? – Bilgi Anahtari

Rar nedir?

RAR dosyası, daha az alan kaplamaları için sıkıştırılmış dosyalar içerir. RAR dosyaları tipik olarak .rar dosya adı uzantısını kullandıklarından bu şekilde anılırlar. RAR dosyası sıkıştırılmamış dosyalardan daha hızlı bir şekilde diğer bilgisayarlara aktarılabilir.

Sıkıştırılmış bir RAR dosyasındaki dosyaları ayıklamak için, RAR dosyalarıyla çalışmak üzere tasarlanmış özel bir program kullanmanız gerekir.

Dosyalar tek parçalı olabileceği gibi internetten indirmek için bölünmüş olabilir. rar dosyası  r01, r02, r03 şeklinde sıralı olabilir.

Dosya sıkıştırmaya kısa bir bakış

Dosya sıkıştırma genellikle bir veya daha fazla dosyayı orjinalinden daha küçük boyutta tek bir paket içine yerleştiren bir yöntemdir. Örneğin dosyalarla dolu bir klasörü arkadaşınıza e-posa yoluyla göndermek istiyorsunuz. Klasörün içindeki bütün dosyaları teker teker eklemek yerine klasörü sıkıştırıp bir tek arşiv dosyası haline getirebilir ve yollayabilirsiniz. E-postayı bu şekilde daha hızlı yollarsınız ve arkadaşınız da bilgisayarına daha hızlı indirebilir. Çünkü sıkıştırılmış bir arşiv içeriğindeki bütün orjinal dosyaların toplamından daha küçük boyuttadır. Hem böylelikle arkadaşınızın bütün dosyaları eksiksiz bir biçimde aldığından emin olursunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.