Pcmcia Nedir? Pcmcia Ne demek? – Bilgi Anahtari

Pcmcia nedir?

Pcmcia kısaltmasının açılımı “Personal Computer Memory Card International Association” dır. Türkçe'de “Kişisel Bilgisayar Bellek Kartı Uluslararası Birliği” anlamına gelmektedir. Pcmcia bir genişleme yuvasıdır. Eski tip Notebooklarda bulunur. Adı daha sonraları “PC Card” olarak değiştirilmiştir. Taşınabilir bilgisayarlarda tanınan bir standart haline gelmiştir.

Üzerinde anlaşmaya varılmış bir bağlantı standardı olan Pcmcia çoğu taşınabilir bilgisayarda bulunan kart yuvalarında kullanılacak her türlü PC Kartı seçeneğinin boyutlarını ve bağlantı fişi düzenini tanımlar. Dolayısıyla, bu standarda uyan herhangi bir üreticinin herhangi bir kartı Pcmcia bağlantı yöntemini sunan herhangi bir taşınabilir bilgisayarda kullanılabilir.

Dizüstü bilgisayarlara uyumlu olacak şekilde yassı, küçük ve harici bir  bağlantı yuvası şeklinde tasarlanmıştır. 3D görüntü teknolojilerinin bant genişliği ihtiyacı ExpressCard  adıyla yeni bir versiyonunun üretilmesini sağladı. Kişisel Bilgisayar Bellek Kartı Uluslararası Birliği aslında 500 adet şirketin katılımda bulunduğu bir örgüt olup, PC Card adıyla anılan kredi kartı boyutlarındaki notebook aygıtları için bir standart belirlemiştir. Orijinalinde taşınabilir sistemlere bellek eklemek için hazırlanan bu standart zaman içerisinde birkaç kez değişikliğe uğramış ve diğer aygıtlara da uygun hale getirilmiştir.

Pcmcia kartlar

1. Ağ kartı

2. Modem

3. Tv kartı

4. Com Port

5. Firewire

6. Kart Okuyucu

7. LPT Port

8. Sata Port

9. Ses Kartı

10. USB Port

Pcmcia kart tipleri

1. TYPE I: 3.3 mm kalınlığa kadar olan bu kartlar genelde ROM ya da RAM eklemek için kullanılırlar.

2. TYPE II: Bunlar 5.5 mm kalınlıkta olabilirler. Genelde notebook'larda modem kartları TYPE II olurlar.

3. TYPE III: 10.5 mm kalınlıkta olanları vardır. Taşınabilir disk sürücü takılabilir.

Pcmcia slot tipleri

1. TYPE I Slot: Sadece tek bir Type I kart barındırabilir.

2. TYPE II Slot: Tek bir Type II kart ya da iki adet Type I kart alabilir.

3. TYPE III Slot: Tek bir Type III ya da bir Type I ve bir Type II kart yerleştirilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.