Parafin Nedir? Parafin Ne demek? – Bilgi Anahtari

Parafin nedir?

Petrol, neft ve katrandan çıkarılan, katı, beyaz ve yarı saydam bir bileşiktir.

Mum yapımında kullanılır. Ergime noktası ne derece yüksek olursa, değeri de o kadar artar. Buharlı, parlak bir alevle yanar. Yumuşak ve çabuk eriyen cinsi doku apresinde, kibritin çabuk alev almasında, kablo yalıtmada, şişe ve konserve kutularının sıvı ve hava geçirmez hale getirilmesinde kullanılır.

Parafin; kimyasal etkenlere karşı duyarsız kalmalarıyla nitelenen CnH2r +2 grubu katı hidrokarbonlar karışımıdır. Yağı giderilen ve arıtılan parafin, beyaz, oda sıcaklığında katı, kokusuz, tatsız, alkolde az çözünen, organik bir maddedir. Suda çözünmeyen parafin, elle dokunulduğunda yağlı duyusu verir.

Parafinin saflık derecesi ergime noktasına bağlıdır. En çok kullanılan parafinler için ergime noktası, 50-70° C arasında değişir. Parafinin temel bileşenleri, molekül ağırlığı yüksek doymuş hidrokarbonlardır.

parafin

1829’da doğru Recihhenbach tarafından odun katmanlarından elde edilen parafin, doğada ozorkerit adıyla bilinen yer mumunun birleşiminde bulunur. Ancak günümüzde parafin ham petrolün arıtılması sırasında yan ürün olarak elde edilir. Ham parafinin giderilmesi arıtmanın temel işlemlerindendir.

Bu işlemde parafin bir eritici ve soğuk etkisiyle katılaştırılır ve katılaşan parafin filitreyle toplanır. İşlem sonucunda elde edilen yağlı ham parafindir. Bundan sonra elde edilen bu ürün, sızdırma ya da yeniden billurlaştırma işlemiyle yağı giderilerek sülfirik asit ya da kille işlenip temizlenir.

Kimyasal etkenlere karşı duyarsız olan parafin, ilk kez mum yapımında kullanılmıştır. Özellikle bu amaçla kullanılan parafine ergimeyi güçleştirmek için % 20’ye kadar starik asit eklenir. Bunun dışında parafinden ambalaj endüstrisinde, yalıtma ve tuvalet malzemesi olarak, eczacılıkta, patlayıcı ve plastik maddelerin yapımında, dokuma endüstrisinde ve elektrik malzemelerinin yapımında yararlanılır.

Fiziksel özellikleri gereği parafinler oda sıcaklığında katı halde bulunurlar. Ancak bu özelliği göstermekle birlikte öteki hidrokarbonlarla da organik kimyada parafın genel adı toplanır.

Sözlükte “parafin” ne demek?

1. Katran, petrol, neft gibi maddelerden çıkarılan, katı, beyaz, yarı saydam, buharı parlak bir alevle yanan, kimyasal etkenlere karşı ilgisiz, katı hidrokarbon.

Parafin kelimesinin ingilizcesi

n. paraffin, paraffine, kerosene, kerosine
n. paraph
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.