Obstetrik Nedir? Obstetrik Ne demek? – Bilgi Anahtari

Obstetrik nedir?

Obstetrik, doğum öncesinde, doğum sırasında veya sonrasında kadın üreme yolları ve çocukların bakımıyla ilgilenen uzmanlık alanıdır.

Obstetrik rehabilitasyon doğum öncesi egzersiz eğitimi (16. haftadan itibaren), doğum eğitimi (30-32. haftalardan itibaren) ve doğum sonrası egzersiz eğitiminden oluşur. Bu programın amacı; Gebelik dönemi ve doğumla ilgili bilgi vermektir.

Gebelik döneminde vücut düzgünlüğünü korumak gebelik döneminde karşılaşılabilecek özellikle kas-iskelet ve dolaşım sistemlerine ait problemleri önlemek, oluşmuş problemleri tedavi etmek doğumda kullanılacak solunum ve gevşeme yöntemlerini öğretmek doğum sonrası dönemle ilgili bilgilendirme yapmak ve toparlanmayı hızlandırmak olarak özetlenebilir.

Obstetrik ultrasonografi gebelik takiplerinde yapılan ultrasonografik incelemeye verilen isimdir. Günümüzde kullanılan ultrasonografi cihazları hareket halindeki fetusun görüntülerini monitör ekranına yansıtmakta ve fetusu incelemeye olanak tanımaktadırlar. Prob anne adayının karnı ile temas eden cihazdır. Probdan yayılan bu ses dalgaları değişik dokulardan değişik oranlarda ve formlarda yansıyarak aynı alıcıya geri dönerler.

Birbirinden farklı olan bu yansımalar bilgisayar tarafından işlenerek görüntü olarak monitöre yansıtılır. Bu görüntüye ultrasonogram adı verilir. Fetal kalp atımları ya da bebeğin hareketleri gibi hareketli görüntüler monitörden izlenir. Benzer şekilde görüntülerin incelenmesi ile fetusta bulunan anormallikler saptanabilir. Yine fetusa ait ölçümler yapılarak gelişimi değerlendirilebilir.

Gebelik, fizyolojik bir olay olmasına rağmen birçok sistemi özellikle de kas-iskelet sistemini önemli ölçüde etkilemektedir. Anneyi gebeliğe ve doğuma, fiziksel ve ruhsal yönden iyi hazırlamak gebelik sürecindeki, doğumdaki ve doğum sonrasında ki olumsuzlukları önler. Fiziksel yönden aktif olan kadınların daha kolay doğum yaptıkları çok eski yıllara dayanmaktadır.

20.YY başlarında egzersiz önerileri temiz havada yürüyüş yapmakla sınırlıyken 1930’lu yıllarda aktif egzersiz programlarının temelleri atılmıştır.1940 ve 1960’lı yıllar arasında ki dönemde vajen etrafında ki kasları güçlendirme egzersizleri, solunum teknikleri gibi egzersiz programları da eklenmiştir. Ancak son yıllarda giderek daha fazla kadın gebelikte koşu-aerobik koşu gibi programlara katılmak ya da yaptıkları sporu sürdürmek ister hale gelmiştir.

Gebelikteki duygusal,sosyal ve psikolojik durumlar fiziksel uygunluğu etkiler, fizyoterapist bunlara duyarlı olmalıdır. Gebelikte kas iskelet sistemi değişiklikleri Gebelikte en çok etkilenen sistemlerden biriside kas iskelet sistemidir. Bu etkilenme var olan fonksiyon bozukluklarını alevlendirir veya yeni sorunlar ortaya çıkarır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.