Obruk Nedir? Obruk Ne demek? – Bilgi Anahtari

Obruk nedir?

Yeraltında merelerce derinliğinde doğal yollarla oluşan göçüğe obruk denir.

Baca veya kuyu şeklinde, keskin köşeli, derin çukurluklar şeklinde görülür. Derinliği 250-300 m'yi bulabilen obrukların bazılarının tabanında göl bulunur.

Türkiye'de iç anadolu'nun güneyinde ve toroslar'da yaygın olarak obruklar görülür. içel'deki cennet-cehennem mağaraları ve konya'daki kızören obruğu ülkemizdeki en güzel örneklerdir.

Obruk nasıl oluşur?

Yeraltı suyunun CO2 ile birleşimi sonucu karbonik asit oluşur. Oluşan karbonik asit(H2CO3) kireçtaşınca zengin olan toprak tabakalarını çözerek yeraltında büyük mağaralar oluşturur. Oluşan bu büyük yeraltı mağaraları üstündeki toprak tabakasını taşıyamayınca doğal göçük oluşur.

Son yıllarda özellikle Guatemala ve Çin' de çok sayıda obruklar oluşmuştur.

Sözlükte “obruk” ne demek?

1. huni biçiminde çukur yer.

2. İçbükey, mukaar, konkav.

Obruk kelimesinin ingilizcesi

concave; katavothre, ponor

Dünyanın çeşitli yerlerinde oluşan obruklar

obruk

Guatemala'da 65 yaşındaki yaşlı kadın gece gürültüyle yataktan fırladı. Önce dışarda doğal gaz patlaması olduğunu düşündü. Ancak, korku ve hayretle yatağının hemen altında 12 metre derinliğinde obruk oluştuğunu gördü.

Obruk yatağını yutacak genişlikte olmadığı için şanslıydı. Mahalle sakinleri obruk oluşmadan önce bir kaç haftadır yer altından garip sesler duyduklarını söyledi. Yaşlı kadının evi ulusal afet kurumu yetkililerince incelemeye alındı.

obruk

2007 yılında yine başkent Guatemala'da oluşan devasa obruk evleri ve araçları yutmuş 3 kişi ölmüştü. 2010 yılında ise benzer bir olayda 3 katlı bir bina obrukta yok olmuştu.

obruk

Deliklerin tam olarak nasıl meydana geldiği hala bilinmiyor; ama bazıları 2007'de ve Mayıs ayında Guatemala'da açılan deliği, ülkenin arızalı kanalizasyon sistemine bağlıyor.

obruk

Çoğu insan fırtına ya da deprem sonrası oluşan bu deliklerin neden bu kadar düzgün ve yuvarlak olduğuna anlam veremiyor.

obruk

Çin'in Anhui bölgesinde bir yolun aniden çökmesi sonucu ortaya çıkan bu deliğe bir taksi ve üç de motosiklet düşmüştü.

obruk

Karayipler'in Belize bölgesindeki Büyük Mavi Delik, dünyanın en büyük sualtı deliği aynı zamanda da popüler bir dalış mekanı. Bir kalker mağara tavanının çökmesiyle oluşan delik, 125 metre derinliğinde ve 300 metre genişliğinde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.