Nsd Nedir? Nsd Ne demek? – Bilgi Anahtari

NSD nedir?

NSD, Normal Spontan Doğum kelimelerinin kısaltması olarak kullanılmaktadır.

Doğumun vajinal yolla gerçekleştirilmesi olan normal doğum; spontan (kendiliğinden) ya da müdahaleli (örneğin vakum, forseps gibi) olabiliyor.

Normal spontan doğumlarda (NSD), bebeğin geliş pozisyonu önemli. Gelişlerin yaklaşık %95'i baş ile oluyor. Yani, bebek doğum kanalına başı ile giriş yapıyor. Bunun dışında; makat, transvers (yan), oblik (eğri) ve ayak gelişleri de söz konusu.

Yakın bir zamana kadar bazı manevralar ile bu gelişlerin bazılarında da normal doğum şansı denenmiş olmakla birlikte, bu gün bir çok hekimin, baş geliş dışındaki diğer pozisyonlarda özellikle ilk doğumlarda tercih ettikleri yöntem; sezaryendir.

Hamileliğin sıklıkla son iki ayı içinde görülmeye başlayan, düzensiz, çok kısa süreli, hafif ve müphem kasılmalara Braxton-Hicks kasılmaları deniyor. Yalancı doğum sancıları da denilen bu kasılmaları bazı anne adayları nadiren hissederken bazıları daha belirgin olarak duyumsuyor. Hatta bunları doğum sancıları olarak değerlendirip hastaneye koşanlara bile rastlıyoruz.

nsd

Bu kasılmalar serviksin (rahim ağzı) doğuma hazırlanması için yumuşamasını sağlıyor. Serviks, 2-3 cm uzunluğunda, rahmin en alt kısmını teşkil eden bölüme deniyor. Daha önce normal doğum yapmamış kadınlarda, sert ve sıkı bir şekilde kapalı olan bu bölüm, normal doğum yapmış kadınlarda bir parmak ucunun ancak girebileceği kadar (1-2 cm) açık olabiliyor.

Gerekli şartlar yerine geldiğinde, gerçek doğum kasılmaları başlıyor. Önceleri seyrek olsalar da düzenli aralıklarla gelen ve belli bir şiddette olan bu ağrılar giderek daha sık, daha uzun süreli ve daha şiddetli olmaya başlıyor. Bu konuda belli bir standart olmamakla birlikte, en azından saatte bir sıklıkla gelen ve 15-20 saniye kadar süren düzenli ağrılar başladığında doktorla temasa geçmek de gerekiyor.

Doğumun evreleri

Birinci evre: Ağrıların başlamasından itibaren serviksin tam açık hale gelmesine kadar geçen süreye verilen isimdir. Önce, uterus (rahim) kasılmalarıyla bebeğin yaptığı baskı sonucu serviks uzunluğunu kaybetmeye başlıyor ki buna silinme deniyor. Silinme sonuçlandığında 2-3 cm uzunluğundaki serviks, neredeyse ince bir zar haline geliyor. Silinme tamamlandıktan sonra ise serviks açılmaya başlıyor. Normal doğum sırasında serviksin açılma uzunluğu 10 cm' ye kadar çıkıyor.

İkinci evre: Doğumun ikinci evresinin başlaması için serviksin tam olarak açılmış olması gerekli. Açılan serviksten bebeğin dışarı çıkışını tamamlamasına kadar sürüyor ikinci evre. Bu evrede, uterus kaslarının şiddetli ve düzenli kasılmaları ile itilen bebek, incelen ve tam açık hale gelen serviksten kolaylıkla geçerek vajinaya ulaşıyor. Kasılmalar ile itilme devanı ederek, bebeğin vajina dışına kadar çıkması sağlanıyor.

Üçüncü evre: Doğumun üçüncü ve son evresi, bebeğin dışarı çıkması ile başlıyor ve plasentanın da dışarı çıkması (halas) ile son buluyor. Bebek tamamen dışarı alındığında, plasenta ile bağlantıyı sağlayan göbek kordonu kesilerek bebek anneden ayrılıyor.

Doğum ne kadar sürer?

Her zaman kural olmamakla birlikte, ilk hamileliklerde normal doğumun ortalama süresi; 14-15 saat. Ancak sürenin daha kısa da olması mümkün. Hatta nadir görülmekle birlikte doğumun 2 saatte tamamlanması bile söz konusu oluyor ki bu jet misali doğuma partus precipitatus deniyor.

Epizyotomi nedir?

Normal doğum sırasında bebeğin başı vajina ağzına dayandığında, vajina girişi çok geriliyor ve öyle bir an olur ki, bu itilmeye ve gerginliğe dayanamayan perine (vajen çıkımı ile anüs arası bölge) yırtılabiliyor. Özellikle ilk doğumlarda bu olaya sıkça rastlanması mümkün. Buna perine yırtığı deniyor.

Perinede bir yırtık oluşturacak kadar güçlü bir gerilme aynı zamanda bebeğin de çıkış sırasında bir o kadar sıkışmasına neden oluyor. Ayrıca, yırtık düzensiz olduğu için, doğum sonrasında tamir edilip iyileşse bile görünüşü kötü olabiliyor.

İşte; öncelikle çıkışta bebeğin sıkışmaması için ve aynı zamanda perinede düzensiz bir yırtılma meydana gelmesini önlemek için vajina çıkışı en gergin hale geldiğinde hekim kontrolünde kesilmesi gerekli. Bu kesiye de verilen isim; epizyotomi. Bu kesi ile bebek çok daha kolay çıkabilirken kesi düzgün bir şekilde dikildiği için problemsiz ve estetik bir iyileşme de sağlanıyor.

Müdahaleli doğum nedir?

Normal doğum sırasında bebeğin başı çıkışa geldiğinde, bazen epizyotomiye rağmen bebek bu bölgeden kurtulamıyor. Oysa çok kritik bir süre içinde bebeğin buradan çıkışının temin edilmesi gerekli. Aksi taktirde bebeğin kaybı bile söz konusu olabiliyor. Böyle bir durumda sıklıkla iki yöntem var.

Bebeğin kulaklarının çevresinden geçerek bebeğin başını tamamen kavrayan, metal bir aparat (forseps) ile çekilmek sureti ile bebeğin dışarı çıkması sağlanıyor ki buna forseps uygulaması deniyor. Diğer yöntem ise; ucunda bir hortum ile motorlu bir vakum cihazına bağlı olan çan şeklinde metal bir başlığı, bebeğin başına yaslayarak vakum ile bebeğin dışarı doğru çekilmesi.

Buna da verilen isim; vakum uygulaması. Her iki uygulama da tecrübe istiyor ve usulüne göre uygulanmadıklarında bebek açısından kalıcı ve tehlikeli riskler taşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.