Niş Nedir? Niş Ne demek? – Bilgi Anahtari

Niş nedir?

Niş, mimari yapılarda duvar içinde bırakılan oyuklara verilen isimdir. Kelimenin kökeni Fransızca “duvar hücresi” anlamına gelen Niche'den gelmektedir.

Roma döneminde yapıların içinde ve dışında dekoratif bir öge olarak kullanılmış, Gotik, Rönesans ve Neo-Klasik Mimaride de başlı başına bir öğe olarak dikkat çekmiştir. Son yıllarda alçı, ahşap ve tuğladan yapılan niş, ev iç dekorasyon uygulamalarının vazgeçilmez uygulaması olmuştur.

Evlerin salonlarına, banyolarına ( suya dayanıklı levha ile) yatak odalarına, koridorlarına ve mutfaklarına niş uygulaması yapılmaktadır. Niş uygulamalarında en çok kullanılan malzeme alçıdır. Alçı taşı doğal bir madendir, antik çağlardan beri alçı üretimi için çıkarılmıştır.

Bir dizi işlemden geçirilerek toz haline getirilen alçı çeşitli kimyasallar karıştırılarak hamur kıvamını alır, daha sonra özel makineler yardımıyla kağıt üzerine dökülerek tabakalaşması sağlanır ve alçıpan plakalar elde edilir. Hızlı uygulanması ve ekonomik olması nedeniyle yıllar önce sıvanın alternatifi olarak duvar materyali şeklinde de kullanımı yaygınlaşmıştır.

niş

Binalardaki duvar süslemeleri arasında hem kullanım şekli hem de göze hitabı dikkate alındığında önemli bir yere sahiptir. Çok eski zamanlardan beri kullanılan, mimari yapının en önemli ögelerinden biridir. İnsanlar için kullanım kolaylığı sağlamasının haricinde çeşmelerin yanlarında kuşların da su içebilmesi için oluşturulan oyuklara niş denmektedir.

Mimari olarak eski olan binalarda özellikle aydınlatma amaçlı; kandilin, mum ışığının koyulabilmesi için düşünülmüş ve uygulanmıştır. Daha büyük boyutta olan oyukları aydınlatma amaçlı değil, üzerini bir örtü yardımıyla kamufle ederek yüklük olarak kullanmışlardır.

Dekoratif oyuklar, günümüz mimarisinin en önemli öğelerinden biri olmuştur. Farklı şekillerde, değişik konseptlerin ortaya çıkarılmasını sağlayan nişler, modern mimarinin yapı taşlarıyla birleşiyor. Nişlerin ev içerisinde kullanıldığı birçok alan vardır. Örneğin; oturma odası, yatak odası, salon, banyo ve tuvaletler.

Niş pazarlama nedir?

Dilimizde ‘niş’ olarak yerleşen bu sözcük, aynı zamanda modern pazarlamadaki son akımlardan birini de tanımlar. Niş pazarlama olarak bilinen bu akım, kimilerine göre hedef pazarlama, kimilerine göre ise, bölgesel pazarlamayı ifade eder. ‘Niş pazarlama’ göreceli olarak benzer niteliklerde mal/hizmetlere gereksinim duyan, bir ya da daha çok benzer özelliği paylaşan, küçük bir tüketici kitlesinin istemlerini daha iyi karşılamak amacıyla geliştirilen pazarlama faaliyetlerine denir.

Niş pazar’ ise, gereksinimleri tam olarak karşılanamayan küçük bir müşteri grubunun istemlerini daha iyi karşılayabilmek için belirlenen çok dar kapsamlı, küçük bir pazar bölümüdür. Genellikle her endüstri kolunda, kendi alanında uzmanlaşmış, pazar nişlerinde hizmet veren firmalar bulunur.

Bu firmalar, bütün pazarda geniş bir alanda faaliyet göstermek yerine, pazar bölümlerini daha da bölümlendirerek pazar içinde pazar olarak bilinen çok küçük pazar bölümlerini kendilerine hedef pazar seçer. Niş pazarlamada herkesin biraz sevdiği mallar/hizmetler üretmek yerine, az kişinin çok fazla sevdiği malların/hizmetlerin üretimini gerçekleştirmek ve pazarlamak sözkonusu.

Kitlesel pazarlarda bütün pazar için tek bir ürün modeli yapılırsa herkesi biraz memnun eder. Niş pazarlamada ise az sayıda insanı çok tatmin edecek ürünler arz edilir. Niş pazarlamanın önemi, boşlukları doldurmasından kaynaklanır. Yani, piyasada görülememiş ya da kimsenin aklına gelmemiş bir boşluk vardır ve eğer siz bu fırsatı kullanırsanız, sağlam bir pazar elde etmiş olursunuz.

Niş pazarlama, yığınsal pazarlamayı takip etmiştir. Niş pazarlamayı ise, mikronize pazarlama takip eder. Mikronize pazar, tek müşterili bireysel pazardır. Niş pazarlama mikronize pazarlara giden yolda bir adım olarak görülür.

Duvar içinde bırakılan oyuk, göz, hücre
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.