Nfc Nedir? Nfc Ne demek? – Bilgi Anahtari

Nfc nedir?

Hayatımızda teknoloji geliştikçe yeni teknolojilere verilen isimlerde çoğalıyor. Her an değişebilen ve geliştirilebilen teknolojiler çeşitli isimlerle anılıyor ve çoğunlukla bunların kısaltılmış isimleri günlük hayatımızda kullanılıyor.

Nfc'de bu teknolojilerden biri ilk bakışta bir anlam çıkartamayacağınız Nfc, İngilizce “Near Field Communication” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır ve “Yakın Alan İletişimi” anlamına gelmektedir.

Nfc; Temelde iki elektronik cihazın çok yakın mesafeden radyo frekanslı tanıma (RFID) ve dokunmasız kart (contactless cards) teknolojilerine dayanarak mobil cihazlarla çalışan, kolay, basit ve güvenli haberleşme için tasarlanmış, 2004 yılında Sony ve NXP’nin bir araya gelerek oluşturduğu hızlı, güvenli ve temassız iletişim standartıdır.

Nfc teknolojisinin kullanım alanları nereleridir?

1- Mobil cüzdan (mobil ödeme sistemleri).

2- E-biletler (ulaşım kartları, uçak, otobüs, konser ve maç biletleri).

3- Elektronik tanıma (güvenli erişim/geçiş sistemleri, personel takip sistemleri).

4- Elektronik geçiş sistemleri (taşıt geçiş sistemleri, otopark sistemleri).

5- Elektronik reklam, içerik, bilgilendirme (akıllı posterler, afişler, bilboardlar, dergi/gazete reklamları, vb.).

6- Mobil ticaret (POS, mobil erişim noktaları, kiosklar veya akıllı ürünler üzerinden.)

7- Elektronik anahtarlar (araba, ev, işyeri, otel odaları, garaj kapıları vb).

Nfc teknolojisi nasıl çalışıyor?

Yakın mesafedeki (0-5 cm) elektronik cihazlar arasında çok kısa sürede (100 ms) iletişim kurarak güvenli bir temassız ara yüzden 424 kbps’e kadar hızlarda tüm dünyada boş olan 13.56 mhz frekansında çalışmaktadır.

Nfc teknolojisi, kredi kartı, banka kartları, ulaşım kartları, üyelik kartları ve kurumsal kartlar ve giriş-çıkış kartları gibi uygulamaları olan dokunmasız/kablosuz çalışan akıllı kartların bu teknolojilerle uyumlu cep telefonlarına, el bilgisayarlarına entegre edilmesi ve bu cep telefonlarının uygulamaya bağlı olarak (örneğin POS cihazına) ürüne ve insana yaklaştırılmasıyla iletişime geçerek çalışmaktadır.

Kredi kartları, bankalar, gsm öperatörleri, cep telefonu üreticileri ve uygulama sahiplerini (belediyeler, işletmeciler, perakendeciler, organizatörler, reklamcılar, vd.) bir araya getiren iş modelleriyle dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Aynı zamanda, çift yönlü haberleşme imkanı sayesinde cep telefonları arasında da farklı işlemler yapılmasına imkan tanımaktadır.

Nfc teknolojisi ve Bluetooth arasındaki farklar nelerdir?

1- Bluetooth, NFC’den daha yüksek hızda çalışıyor.

2- Nfc, Bluetooth’a göre daha az güç kullanıyor.

3- Nfc’de cihazlar arasında eşleşme yapılması gerekmiyor.

4- Nfc cihazları arasında çok kısa sürede bağlantı kurulabiliyor.

5- Nfc’nin 20 cm’den daha kısa olan çalışma mesafesi, istenmeyen frekans çakışmalarının meydana gelme ihtimalini azaltıyor. Bu da Nfc’nin kalabalık ortamda daha kullanışlı olmasını sağlıyor.

Dış Bağlantılar

Nfc teknolojisi örnek uygulaması

Nfc teknolojisi örnek uygulaması – 2

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.