Network marketing Nedir? Network marketing Ne demek? – Bilgi Anahtari

Network marketing nedir?

Bir ürünü üretebilmek ne kadar önemliyse onu pazarlayabilmek yani satabilmekte o kadar önemlidir.

Yıllardır çeşitli satış şahit olduk. Network marketing'de bu çeşitli satış şekillerinden biridir. Network marketing; 21.yy’ın ticaret sistemi olarak görülen, her ölçekteki şirketlerin müşteriye daha kolay ulaşmak, kendine sadık müşteriler ve çalışanlar sağlamak kısaca ürün satışlarını arttırmak amacıyla kullanmaya başladıkları, doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olan etkili bir dağıtım ve kazanç sistemidir diye tanımlayabiliriz.

Network marketing bir pazarlama stratejisi olmakla birlikte kapı kapı ürün satışının zorunlu olmadığı bir modeldir. Çok katlı pazarlama olarakta bilinmektedir. Network Marketing, tavsiye mantığına dayalı bir sistemdir. Yani siz ürünü alır, kullanır ve memnun kalırsanız doğal olarak bunu çevrenizdekilere tavsiye edersiniz. Network Marketing, ekip işidir. Siz kişisel referanslarınızdan/satışlarınızdan da para kazanırsınız fakat önemli olan ekibinizde oluşan ciro üzerinden kazanılan paradır. Asıl büyük kazanım burada oluşur.

Doğrudan satış nedir?

Doğrudan satış; Bir mal ya da hizmetin, tüketicilere yüz yüze bir ilişkiyle ve genellikle de evlerde, işyerlerinde ve perakende satış noktası sayılamayacak yerlerde, bir satışçı tarafından anlatılarak tanıtıldığı bir satış yöntemi olarak bilinmektedir.

Network marketing'in kişilere, şirketlere, müşterilere ve distribütörlere neler kazandırır?

1. Ek gelir.

2. Finanssal özgürlük.

3. Emeklilik.

4. Çevre edinme ve yeni insanlarla tanışma.

5. Yardım etmek.

6. Zaman özgürlüğü.

7. Kendi işinizi kurma.

8. Kişisel gelişim olanağı.

Network marketing yasal mıdır?

Network marketing çalışanları kazandıkları primlerden devlete %20 oranında stopaj vergisi ödemekle mükelleftir. Vergi ödemeniz sizin zaten yasal bir iş yaptığınızı gösterir.

Şirketler neden Network marketing sistemi kullanırlar?

Küçük yatırımlarla binlerce kişiden oluşan bir dağıtım ağına sahip olmak ve yine çok düşük bir maliyetle ürünleri dağıtma olanağı vermesidir.Bu pazarlama sistemini uygulayan bir firmanın dağıtım masrafları, Distribütörlerine ödediği iskonto ve primlerden ibarettir.Dağıtım yöntemi olarak Network pazarlamayı seçen bir şirketin, geleneksel tarzda faaliyet gösteren bir firmanın hiç bir zaman ulaşamayacağı en uzak ilçe ve köylere kadar uzanma olanağı vardır.

Geleneksel kanalların kullanıldığı yöntemde, ürünlerin gidebileceği yerler büyük ölçüde toptancılar tarafından ve onların kendi ticari beklentilerine uygun olarak belirlenirler. Oysa, herhangi bir yerde, bir Distiribütörün olması , o ürünün alıcıya erişebilmesi için yeterlidir.

Ürünlerin tüketicilere tanıtımı bu dev dağıtım ağının üyeleri aracılığıyla ve yüz yüze yapıldığı için, Network pazarlama firmasının reklam harcamaları da çok düşüktür. Kullanılan bu yüz yüze tanıtım aynı zamanda gerçek hedef kitleye yönelik olduğu için de son derece etkin ve verimli bir tanıtımdır. Bu stratejik seçim, ürünlerin fiyatlarının düşük seviyelerde tutulabilmesine olanak veren ve pazarlama firmasına rekabet karşısında avantaj sağlayan diğer bir unsurdur.

En çok bilinen Network marketing şirketleri hangileridir?

Amway, Avon, Agel, Biobellinda, Calivita, Dione, EMS(Erol Marketing Sistem), Ffi, Forever living, Gdi, Herbalife, Oriflame, Unicity en çok bilinen şirketlere örnek olarak gösterilebilir.

Multi level marketing nedir?

Türkçe karşılığı “Çok Katlı Pazarlama” dır. Network Marketing tanımının bir alt tanımıdır.

Distribütör nedir?

Bir üretici firma tarafından ya tek başına ya da tercihli olarak onun mal ve hizmetlerini satın alma hakkı verilmiş olan acentelerdir.

Network marketer nedir?

Bir Network Marketing şirketinde çalışan kişiye denir.

Network marketingdeki “Level/Kademe” terimi ne anlama gelmektedir?

Level ve kademe eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Oluşturduğunuz ağdaki basamakların tanımlamasıdır. Örneğin, kaydettiğiniz ilk kişi sizin 1. kademenizdedir, onun kaydettiği ilk kişide onun 1. sizin 2. kademenizde olmuş olur.

Network marketing ile kazanç metodları hangileridir?

1. Unilevel metodu

2. Breakaway metodu

3. matrix metodu

4. Binary metodu

Network marketing ile kazanç metodları örnekleri

1. Unilevel metodu örneği

2. Matrix metodu örneği

3. Binary metodu örneği

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.