Neptün Nedir? Neptün Ne demek? – Bilgi Anahtari

Neptün

Güneşten uzaklık derecesine göre sekizinci gezegendir. Güneşten uzaklığı 4.494.000.000 kilometredir. Dünyadan çok büyük olup, çapı 52.299 km., güneş çevresinde dönüş süresi 164.788 yıldır. Kendi çevresinde ise 15 saat 48 dakikada döner. İki uydusu vardır. Bunlardan Triton 1846'da, Nereid ise 1948'de keşfedilmiştir. Neptün'ün helyum ve hidrojenden meydana gelen bir atmosferi vardır. Görünür yüzünde sıcaklığı -205°'dir.

Neptün'ün varlığı doğrudan doğruya matematik hesaplarla anlaşılmış, 1843 yılında Cambridge Universitesİ'nden John Couch Adams, iki yıl süren sıkı bir çalışmadan sonra gezegenin yerini hesaplamıştır. Fransız astronomu Leverrier de aynı yıllarda bu hesabı gerçekleştirmiş, nihayet 1846'da iki bilginin kağıt üzerinde hesapladıkları yerde, gezegen görülmüştür.

24 Ağustos 1976 günü Neptün yakınından geçen Voyager 2 isimli uzay sondası sayesinde bu gezegen hakkındaki bilgiler büyük ölçüde yenilenmiştir. Yakından gözlendiğinde Neptün’ün yeşil değil, aynen dünyamız gibi mavi bir atmosfere sahip olduğu görülmüştür. İkinci olarak, Dünyadan pürüzsüz, dolayısıyla sakin görünen Neptün atmosferinin Voyager 2’nin gözlemlerine göre beklenenin tersine çok dinamik olduğu anlaşılmıştır.

Çekilen fotoğraflarda Neptün’ün 20 derece güney enleminde, aşağı yukarı dünya büyüklüğünde koyu bir bölgenin ve bu bölgenin kenarında geniş sahalar kaplayan metan kristallerinden meydana gelmiş parlak Cirrus bulutlarının varlığı göze çarpmaktadır. Yine beklenenin tersine, Neptün’ün manyetik alanı çok zayıf (hatta dünyanın manyetik alanından daha zayıf) bulunmuştur. Voyager 2 Neptün’e yaklaştıkça, Neptün yöresinde dünyadan gözlenemeyen yeni uydular gözlenmiştir. Şu anda Neptün’ün ikisi önceden bilinen (Triton ve Nereid), çapları 100 km’ den daha büyük 8 uydusu belirlenmiştir.

neptün

Ancak bu uydular küresel yapılı değildir. Mesela 1989 n I daha çok üçgen biçiminde görünmektedir. Voyager 2 fotoğraflarında ayrıca Neptün etrafında gezegen yüzeyinden aşağı yukarı 60.000 km ötede üç tane içiçe halka görülmekte olup, bazı bölgelerde çok sayıda 10-20 km çaplı katı cisimlerin varlığı tespit edilmiştir. Voyager 2, Neptün gezegeninin en büyük uydusu Triton hakkında da değerli bilgiler kazandırmıştır. Önceleri bu dev uyduda yoğun bir atmosfer ve yüzeyinde denizlerin bulunduğu sanılıyordu.

Denizler olunca belki canlılar da olabilirdi. Voyager 2’nin gözlemleri bu açıdan bilim adamlarını hayal kırıklığına uğrattı. Triton’da ne deniz vardı, ne de atmosferi beklenildiği kadar yoğundu. Fotoğraflarda yüzeyi net bir şekilde görülen Triton’da atmosfer ince olduğu için yüzey beklenenden çok daha soğuk bulunmuştu. Sıcaklık sıfırın altında 236 dereceydi ve mutlak sıfıra yakın olan bu soğukta her şey donmuş olmalıydı. Yüzeyin üstündeki azot ve metan gazından meydana gelen atmosfer yüzeyden 800 km’ye kadar uzanıyordu. Orada atmosfer basıncı 10 mikrobar (dünya yüzeyindeki atmosfer basıncının 10 milyonda biri) ölçülmüştür.

Ekvatordaki Çapı ……………………………………………….. 49.500 km
Kütlesi ………………………………………………………………………. 17,2
Dünya kütlesi Yoğunluğu ………………………………………. 2,3 g/m 3
Hacmi ………………………………………………………………………….. 42
Dünya hacmi Satıhtaki (yüzeydeki) çekim kuvveti ……………. 1,41
Dünya çekim kuvveti Kaçma hızı ………………………….. 23,9 km/sn
Kendi etrafındaki dönüşü………………………………………… 0,65 gün
Ekvatorun yörünge ile açısı …………………………………………..28,8°
Güneşten uzaklığı ……………………………………….. 4,497 x 10 6 km
Güneş etrafındaki dönüşü …………………………………. 164,83 sene
Yörüngedeki hızı …………………………………………………. 5,4 km/sn
Yörüngeden egzantrik kaçıklığı …………………………………… 0,009
Yörünge meyli ………………………………………………………………1,8°
Uydu sayısı …………………………………………………………………….. 2
Ortalama yüzey ısısı ……………………………………………….. -220°C

Sözlükte “neptün” ne demek?

1. Güneş'e yakınlığı bakımından sekizinci olan gezegen.

Neptün kelimesinin ingilizcesi

[Neptun] n. (Astronomy) Neptune, 8th planet from sun in solar system; (Roman Mythology) god of the sea
n. Neptune
adj. neptunian
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.