Nep Nedir? Nep Ne demek? – Bilgi Anahtari

NEP nedir?

NEP, Rusça Novaya Ekonomiçeskaya Politika kelimelerinin kısaltmasıdır. Rus ekonomisini çöküşten kurtarmak amacıyla Lenin tarafından ortaya konan ekonomik politikanın adıdır.

lenin » NEP Uzun yıllar süren savaş, Bolşeviklerin savaş ekonomi politikası, 1921 yılındaki kıtlık ve düşman hükümetlerin kuşatması sonucunda Rusya harap düşmüştü. En büyüğü Tambov isyanı olan birçok köylü ayaklanması oldu.

1921 Martında Kronstadt?da denizcilerin isyanı üzerine Lenin, savaş komünizmi politikasını sanayii ve özellikle tarımı yeniden yapılandırmak için Yeni Ekonomi Politikası ile değiştirdi. Bu yeni politika, politik ve ekonomik gerçekliklerin tanınması üzerine inşa edilmiş ve aslında sosyalist idealden taktiksel bir geri dönüştü. 1929 yılında NEP siyaseti yerini sanayileşme ve kolektivizasyona bırakacaktır.

NEP yılları Rusya'nın “kükreyen yirmileri”ydi. Bu görece özgür dönem bütün alanlarda heyecan verici denemelere sahne oldu. Sanatı sanat için olmaktan çıkarmak isteyen bir grup sanatçı yeni bir komünist toplumun inşasına katkıda bulunmak istiyordu. “Sanat Üretime” şiarının önderliğini yaratıcı deha sahibi iki sanatçı, El Lissitsky ve Alexander Rodchenko yapıyordu. Fotomontaj, fotoğraf ve grafik tasarım yoluyla ürettikleri yapıtları Bauhaus ve Batı grafik sanatlarının gidişatı üzerinde büyük bir etki yaptı.

En kaydadeğer gelişmelerden biri, Mayakovski ve Rodchenko'nun Devlet işletmelerinde “reklam danışmanı” olarak birlikte ekip halinde çalışmalarıydı. “Ajitatif” bir reklam tarzı geliştirdiler. Sert sloganlar ve güçlü diagonaller ve renklerden oluşan saldırgan kompozisyonlar devrimci posterin barış zamanındaki dengi haline geldi.

NEP yılları aynı zamanda Sovyet film endüstrisini yeni zirvelere taşıdı. Binlerce sinema inşa edildi ve yüzlerce film çekildi. Ulusal film enstitüsü Sovkino Eisenstein'ın, Dovzhenko'nun ve Vertov'un şaheserlerini finanse etti. Bu yönetmenlerin fotomontaj, çift imgeler, ara çekimler, bölünmüş ekranlar ve donuk kareler gibi yeni teknikleri cesurca kullanmaları Batı sineması üzerinde büyük bir etki yaptı.

Bu dönemin film posterleri tanıtımını yaptıkları filmler kadar kaydadeğerdir. Gerçekte bunlar şimdiye kadar yaratılmış en yaratıcı ve en şaşırtıcı film posterleridir. Bunlar filmlerde kullanılan deneysel teknikleri kullanmakla kalmadılar ama aynı zamanda, filmler sessiz olduğu ve olay örgüsü uygulanan sansürler doğrultusunda sık sık değiştiği için sanatçıların inanılmaz bir yaratıcılık yetkisi vardır.

Devlet poster üretiminin başında Yakov Ruklevsky vardı. Ruklevsky kaydadeğer bir grup tasarım okulu mezununu işe almıştı. Bunlardan en ünlüleri iki kardeş olan Georgii Stenberg ve Vladimir Stenberg'ti. Bunların dinamik imgeleri çağın kaotik ruhunu yakalıyordu. Ruklevsky'nin işe aldığı diğer sanatçılar arasında Nikolai Prusakov, İosif Gerasimovich ve 500'den fazla poster yaratmış olan Mikhail Dlugach vardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.