Naoh Nedir? Naoh Ne demek? – Bilgi Anahtari

Naoh nedir?

Sodyum hidroksit, beyaz renkte nem çekici bir maddedir. NaOH formülüyle gösterilir.

Suda kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Sodyum hidroksit (kostik soda veya sud kostik te denir), laboratuvarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır.

Endüstride bir çok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kağıt,boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde kullanılır. Ayrıca serigrafide pozitif20 ile beraber kullanılır.Bir bazdır. Su ile tepkimeye girdiğinde yaklaşık 5 dakika içinde sıcaklığı 50 Santigrat dereceye çıkar ve yaklaşık 15 dakika sıcak kalır.

Sodyum hidroksit (NaOH), ayrıca kostik soda olarak da bilinir. Birçok sanayi dalında kullanılır. Bunların başlıcaları kağıt hamuru ve kağıt, tekstil üretiminde güçlü bir kimyasal baz olarak , içme suyunda ve sabun deterjanlar ve drenaj temizlemede kullanılır. 1998 yılında Dünya çapında kostik üretimi 45.000.000 ton oldu.

Sodyum hidroksit kimya labaratuarlarının temel maddesidir. Saf sodyum hidroksit beyaz katı bir maddedir ve pul granül olarak mevcuttur.Pul, granül % 50 suda çözülmüş olarak eriyik halde satışı yapılır. Bir sodyum hidroksit çözeltisi sarı kumaş ve kağıt üzerinde leke bırakır.

Sodyum hidroksit zararları

Sodyum hidrostik diğer bir adı ile kostik beyaz renklidir ve nem çekici özelliği bulunan bir maddedir. Bu maddenin formülü NaOh olup, suya girdiğinde çözülebilme özelliğine sahiptir. Oldukça yumuşak ve kavgan bir yapısı vardır ve kişilere sabun hissi verebilir.

Sodyum hidrostik laboratuarlarda çoğu zaman CO2 gibi bazı asitik gazların yakalanması adına tercih edilir. Sodyum hidroksit endüstri de pek çok kimyasal maddenin hazırlanması için tercih edilmektedir. Bunlardan bir kaçını şu şekilde sıralamak mümkün yapay ipek kağıt, boya, sabun, petrol rafineleri ve deterjan gibi…

Dünyanın en kuvvetli bazlarından biri olan sodyum hidroksit vücut ile etkileşime girdiğinde zararlı olabilir. Sodyum hidroksit, temizlik amaçlı kullanılır ve çoğu zaman deterjan ile sabunların içerisinde yer alır. Ancak yanıcı özelliği olduğu için kişilerin sodyum hidroksite karşı tedbirli olmaları önerilir. Nem ve ısı halinde direk etkileşime geçtiği için ısıdan ve sudan olabildiğinde uzak tutulması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.