Name Server Nedir? Name Server Ne demek? – Bilgi Anahtari

Name server nedir?

Name server alan adının IP adresini çözümlemesini sağlayan bir yapıdır. Name Server kayıt işlemleri kesinlikle domainin kayıtlı olduğu firma üzerinden yapılmaktadır. Name server yaratmak için alan adınızı tescil ettiğiniz firmanın kontrol panelinden yapabilirisiniz.

Nameserver (NS), alan adınızın sorgulanmasında kullanılacak olan isim sunucularıdır. Hosting firması tarafından size verilen nameserver adreslerine alan adınızı aldığınız firmadan yönlendirme işleminizi yaptığınızda, alan adı Nameserver (NS) adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise siteniz o sunucu üzerinden çalışacaktır. Nameserver (NS) adresleri karşılarındaki IP adreslerine göre sorgulama yapar ve o ıp adresi hangi sunucu ise o sunucuyu bulur.

Örneğin; aynı alan adınız için birden fazla sunucuyu yazılım kurulumu yapabilirsiniz. Ancak sizin alan adınızın ns adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise siteniz o sunucudan çalışır. Diğer sunucudaki verilerin herhangi bir hükmü bulunmaz. Firmamızdan alacağınız Hosting ya da Reseller hizmetlerinde alan adı sunucularınızı aşağıdaki şekilde yönlendirmeniz gerekmektedir;

Örnek olarak;

ns1.inetmar.com : ip adresi 1.1.1.1

ns2.inetmar.com : 1.1.1.2 şeklinde kaydettiğimizi varsayalım; Bu işlemden sonra name server oluşturduğunuz domain adınız sunucunuzda açıp DNS kısmından bunların a kayıtlarını ve NS adreslerini girmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.