Nabız Nedir? Nabız Ne demek? – Bilgi Anahtari

Nabız nedir?

Özellikle bilekteki atardamara parmakla basılınca duyulan vuruşa denir. Kalp vuruşunun oraya kadar yansıması ile meydana gelen bir kımıldamadır. Nabız vuruşlarının dakikadaki sayısı, orta yaşlılarda 50-65, 7 yaşındaki bir çocukta 90, yeni doğan bebeklerde ise 140'a kadar yükselir. Nabız atışlarında çeşitli sebeplerden değişiklikler olabilir. Önemli olan atışların düzenidir. Doktorlar, nabız atışlarını sayarak kalbin çalışması hakkında bilgi edinebilirler.

Ateşli hastalıklarda nabız atışları da artar.Nabzın alınabilmesi için, atardamarın sert bir yüzeye, mesela kemiğe yaslanması ve deriye yakın olması gerekir. Nabzın en kolay alındığı yerler bilek, şakak, uyluk ve boyundaki atardamarlardır.Nabzın sayısı; yaşa, cinse, heyecana, soğuğa ve hareketliliğe bağlı olarak değişir. Birçok hastalıklarda da nabzın sayısında, şeklinde, basıncında değişiklikler olur.

Normal nabız sayısı, erişkinler için 60 ila 100 arasıdır. Erkeklerde ortalama 70, kadınlarda 80’dir. Yeni doğan bebeklerde 140 ila 150 civarında değişir, yaş ilerledikçe bu sayı azalır. Ateşli hastalıklarda, tiroit bezinin aşırı çalışmasında, kansızlık durumunda, nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarında, heyecan, korku ve aşırı hareketlilik vb. durumlarda nabız sayısı oldukça artar. Tiroit bezinin az çalıştığı hallerde, soğuğa maruz kalınca sporcularda istirahat ettikleri zaman, bazı kalp hastalıklarında (kalp blokları gibi) vb. durumlarda kalp hızı azalır.

Normalde nabız alınırken, her kalp vuruşunun arasının eşit olması gerekir. Eğer bir düzensizlik varsa, kalpte ritm bozukluğu var demektir ki, bu durumda sebebinin araştırılması ve tedavisi gerekir. Nabzın çok çeşitli şekilleri vardır. Mesela alternan nabız (kalp yetmezliğinde görülür. Bir vurumun kuvvetli, bir vurumun zayıf olması halidir), sıçrayıcı nabız (Aort kapağı yetmezliğinde görülür. Vurup kaçan bir nitelik arz eder.), çentikli nabızları vs.

Sfignometre denen küçük aletlerle, nabız kağıt üzerine kaydedilmekte, şekli, sayısı ve düzeni daha rahat incelenebilmektedir. Tansiyon ölçülerek öğrenilen, büyük tansiyon ve küçük tansiyon arasındaki fark, nabız basıncı değerine eşittir. Damar dışına aşırı su veya kan çıkışına bağlı olarak (şiddetli kanamalar veya geniş ve derin yanıklar gibi sebeplerle) meydana gelen şok ve kollops durumlarında; nabız alınamayacak veya çok dikkatli bir muayeneyle ancak alınabilecek kadar hafifler, incelir. Bu gibi nabıza “filiform nabız” denir. Hastanın durumunun ağır olduğuna alamettir.

Sözlükte “nabız” ne demek?

1. Yürek atımının kan basıncından dolayı atardamarlara kesik kesik atma duyumu veren yansıması.
2. Eğilim, düşünce, niyet: başbakan erken seçim konusunda toplumun ve milletvekillerinin nabzını yoklatıyormuş .

Nabız kelimesinin ingilizcesi

n. pulse, sphygmus
Köken: Arapça

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.