Mdf Nedir? Mdf Ne demek? – Bilgi Anahtari

MDF (Medium Density Fiberboard) nedir?

MDF; termomekanik olarak odun veya diğer lignoselüozik hammaddelerden elde edilen liflerin, sentetik yapıştırıcı ilavesiyle belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra oluşturulan levha taslağının sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle elde edilen bir üründür.

MDF, kelime anlamı ile orta yoğunlukta lif levha anlamına gelmekte ve Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Mdf'nin her noktasında liflerin eşit dağılması ve çok yoğun bulunuşu levhanın her iki yüzünün olduğu kadar, kenarlarının da makinayla herhangi bir kırılma olmaksızın ya da malzeme parçacıkları arasında boşluklar ortaya çıkmaksızın işlenmesine imkan sağlamaktadır.

MDF bu sayede masa tablaları, kapı panelleri, kenarları pahalı veya profil yüzeyli çekmece alınları gibi parçaların üretilmesinde başarıyla kullanılabilmektedir. Son derece düzgün ve homojen bir yüzeye sahip olan Mdf gerek boyamada, gerekse dekoratif folyo veya ahşap kaplamada çok iyi bir taban oluşturur. Düzgün kalınlığı, makina ile işlenmeye elverişli olması ve sağlamlığı, Mdf'nin çekmece yanları, ayna çerçeveleri ve pervazlar gibi uygulamalar icin masif ahşaba alternatif olarak kullanılabilmesine olanak sağlar.

MDF orta sertlikte bir levha olup, termomekanik olarak odun veya diğer selülozik hammaddelerden elde edilen liflerin belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra yaklaşık %9-11 oranında termosetting (sıcaklıkta katılaşan) karakterli bir tutkal ile tutkallanarak sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle oluşan homojen yapıda levhadır. Mdf yapısı itibariyle her noktasının homojen yoğunlukta olması, standart boyutlarda elde edilebilmesi, freze işlemlerindeki mükemmelliği, yüzey ve kenarlardan uygulanan vidaları iyi tutması nedeniyle tercih edilmektedir.

MDF lake boya uygulamaları için mükemmel bir yapıya sahiptir. Hem sağlam olması hem yüzeyinin pürüzsüz olması nedeniyle lake boya işlemi için uygundur. Boya işlemi haricinde vida tutma gücü sunta türüne göre daha iyidir. Mdf yüzeyleri poliüretan Astar yada Polyester/Polyeter Dolgu ile doldurmak çok kolaydır. Poliüretan Astar ile 2 – 3 kat ile rahatlıkla tam dolgun yüzey elde edilebilir. Kesim yerlerinde pürüzlü yüzey olur. Bu alanı her kat arası pürüz kırarak tam dolgun yüzey elde edilir.

MDF nasıl üretilir?

MDF levhalarının yaklaşık %90’ını odun oluşturur. Çeşitli ağaçlardan elde edilen odunlar yoğun buhar verilerek liflerine ayrıştırılır. Daha sonra bu liflere çeşitli yapıştırıcılar ve sertleştiriciler eklenir. İlk presleme işlemiyle kabataslak hatları verilen levha, ikinci presleme sonrası son halini alır. İkinci pres işlemi basınçlı sıcak preslemedir. Sıcak preslemede amaçlanan levhanın ısıtılarak liflerin birbirine iyice yapışmasını sağlamak ve levhayı istenilen kalınlığa getirmektir.

Son aşamada presten çıkan levhalar soğuduktan sonra, pürüzsüz olması için zımparalanır ve kullanıma uygun hale gelir. Dayanıklılığı ve fiziksel özellikleri ile masif ahşaptan geri kalmayan MDF, çeşitli boyanabilir ve her türlü kaplama malzemesiyle kaplanabilir. MDF’nin eğilme direnci ve esnekliği yüksektir. Her türlü vida ve çivi için yüksek tutuculuğa sahiptir.

MDF nerelerde kullanılır?

MDF ahşaba alternatif olarak, ahşabın kullanıldığı birçok sektörde kullanılmaktadır. Çeşitli kalıplardan mobilya ürünlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılan MDF levhalar reçine ve tutkal kullanılarak çeşitli dekor kağıtlarıyla kaplanır. Yanmaya ve suya geçirgenliğine karşı dayanıklı hale gelen bu levhalara MDF-LAM adı verilir.

Modüler mobilya üretiminde yoğun olarak kullanılan ham MDF, lake mobilyalarda sıklıkla kullanılır. Lake mobilya, ham MDF’nin yüzeyinin astarlanarak lake ile boyanmasıyla oluşturulmuş oldukça dayanıklı ve kaliteli bir mobilya çeşididir. MDF-Lam ise ham MDF’nin kaplama malzemesiyle kaplanması ile oluşur ve mobilya sektöründe kullanılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.