Mastik Nedir? Mastik Ne demek? – Bilgi Anahtari

Mastik nedir?

Mastik yunanca kökenli bir kelimedir. Sakız Ağacı ya da bu ağacın sakızına (reçinesi)  yunancada  mastik veya mastika denir. Yunancadan İngilizceye geçmiştir (mastic). Bazı macunumsu izolasyon malzemelerine de mastik denilmektedir.

Örneğin düşük penetrasyonlu (yumuşak) asfaltlara mastik asfalt denilir. Kauçuğun da ezilerek yumuşatılmasına yani sakızımsı hale getirilmesinde mastikasyon tabiri kullanılır. Akrilik lateks esaslı macun formundaki su yalıtım malzemeleri de ülkemizde “mastik” olarak adlandırılmaktadırlar.

Silikon ve mastik arasındaki farklar nelerdir?

Silikonun akrilik mastikten en önemli farkı çok esnek olmasına karşın; büyük firmaların piyasaya çıkardığı yüksek fiyatlı, süper elastik ve dayanıklı mastikler standart silikonları geride bırakıyor. Yine de sıradan bir silikonla mastiği karşılaştırdığımızda silikonun daha esnek ve yapışkan olduğunu görüyoruz.

Silikon uygulandığı yüzeyde esnek ve daha yapışkan şekilde dururken akrilik mastik sertleşir, fazla esnemez, ayrıca yapıştırma gücü daha zayıftır. Bu yüzden mastik yapıştırma işlerinde değilde basit dolgu işlerinde kullanılır. Akrilik mastiğin silikona göre ucuz olması da dolgu yapmada onu ön plana çıkarmıştır.

Ayrıca akrilik mastiğin neredeyse her boya türü ile boyanabilmesi kullanıcılarına özellikle duvar tamir işlerinde kolaylık sağlamıştır. Her ikiside zorlu hava koşullarına dayanıklı olmasına rağmen yukarıda bahsettiğimiz gibi artık yüksek performanslı süper elastik ve dayanıklı dış mekan mastikleri üretilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.