Maglev treni Nedir? Maglev treni Ne demek? – Bilgi Anahtari

Maglev Treni nedir?

Maglev sözcüğü İngilizce  “Magnetic Levitation” kelimesinin kısaltmalarından oluşmaktadır. Maglev Trenler, basit mıknatıs uygulamalarının tren ve ray arasında uygulanmasıyla üretilmiş trenlerdir. Alt alta uygun şekilde konulmuş iki mıknatıstan biri manyetik itme kuvvetlerinin etkisiyle diğerinin üzerinde hiçbir şeye değmeden havada durabilir. Maglev trenin raylar üzerinde askıda kalması da aynı prensibe sahiptir.

Maglev trenleri, süper iletkenlerin manyetik ortamda itilmeleri özelliğinden faydalanılarak yapılırlar. Süper iletkenlik bir maddenin direncinin çok düşük sıcaklıklarda sıfıra düşmesi halidir. Bu sıcaklık değişik metal ve seramikler için farklıdır ve mutlak sıfır (-273 ºC) ile -196ºC arasında değişir. Bu manyetik alan süper iletkenler dışında, iki mıknatısın eş kutbunun birbirini itmesi özelliğinden faydalanarak da yapılabilir.

Alta uygun şekilde konulmuş iki mıknatıstan biri, manyetik itme kuvvetlerinin etkisiyle diğerinin üzerinde hiçbir şeye temas etmeden durabilir. Günümüzde kullanılan Maglev trenleri de bu ilkeye dayanır. Bu mıknatıslar sayesinde tren, raylardan 10 mm yükseklikte yol alır.

maglev treni

Maglev Treni kullanan ülkeler

1. Çin

2. Japonya

3. Almanya

4. Kore

5. Hindistan

Maglev Trenlerinin çalışma prensibi

Bildiğimiz gibi, iki mıknatısın eş kutupları birbirini iter. Alt alta uygun şekilde konulmuş iki mıknatısın biri manyetik itme kuvvetlerinin etkisiyle diğerinin üzerinde hiçbir şeye değmeden havada durabilir.Maglev trenler de temelde bu ilkeyle çalışırlar. Maglev trenlerin altında mıknatıslar bulunur. Aynı zamanda tren raylarında da elektromıknatıslar bulunur.

Maglev Treni neden hızlı gidiyor

Maglev treni, hareket ettiği sürece rayların üzerinde havada asılı durur. Bu özellik, maglev trenlerinin çok hızlı gitmesini de sağlar. Çünkü tren raylara dokunmadığından sürtünme kuvveti oluşmaz. Biliyorsunuz sürtünme kuvveti hareket eden nesnelerin hızını azaltır. Diğer yandan, tren ilerlerken hava sürtünme kuvveti uygulayarak trenin yavaşlamasına neden olur. Ancak, Maglev trenlerinin şekli havayla sürtünmeyi de en aza indirecek şekilde tasarlanır.

Maglev (Magnetic Levitation) Türkçe anlamı

Maglev sözcüğü Türkçe'de  “manyetik kuvvetle hava da tutma,yükseltme” anlamına gelmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.