Lgbt Nedir? Lgbt Ne demek? – Bilgi Anahtari

LGBT nedir?

Bireylerin cinsel yönelimlerini ya da cinsel kimliklerini ifade eden lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir terimdir. Bu gruba dahil bireyleri ve bu topluluğu belirtmek için kullanılır.

LGBT teriminin tarihçesi

1960’lardaki cinsel devrimden önce heteroseksüel olmayan bireyleri tanımlamak için kullanılabilecek uygun bir kelime bulunmuyordu.

Bu uygun kelimeye en yakın olan terim “üçüncü cinsiyet”ti ve 1860’lı yıllarda ortaya çıkmıştı ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde asla genel kabul görmedi ve kullanılmadı.

Genel anlamda sık kullanılan ilk terim “homoseksüel” terimiydi ancak o da negatif bir intiba uyandırıyordu. 1970 yılında bunun yerine “eşcinsel” terimi kullanılmaya başladı. Bu yeni terim öncelikle eşcinsel topluluğu tarafından benimsendi. 1960’larda Lars Ullerstam “cinsel azınlık” teriminin kullanılmasını önermişti.

Lezbiyenlik toplumda daha çok kabul görmeye başladığı zaman “gey ve lezbiyen” terimleri de daha yaygın kullanılmaya başlamıştı. Daha sonra biseksüel ve transseksüel bireyler de bu cinsel azınlık kapsamında yasal kategoriler olarak yerlerini almak istedi.

1988 yılına doğru Amerikalı aktivistler LGBT kısaltmasını kullanmaya başladılar.1990 yılına kadar harekete dahil olan gey, lezbiyen, biseksüel ve transseksüel bireyler eşit oranda saygı göremedi. LGBT topluluğunda hala tartışmalar yaşanıyor olsa da LGBT terimi kaynaşmanın, kucaklayıcı olmanın olumlu bir sembolü haline geldi.

lgbt

LGBT bayrağı ve tarihçesi

Gökkuşağı bayrağı olarak da bilinen bu bayrak cinsel çeşitliliği ve toplumdaki LGBT hareketlerini sembolize eder.  Bayrağın şu an kullanılan halinde altı renk bulunur: kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor.

Bu renkler gökkuşağını oluşturan renkler olduğundan bayrak gökkuşağı bayrağı diye anılır. Genellikle LGBT onur haftası kapsamındaki etkinliklerde kullanılır ve onur haftasının sembolüdür.

İlk gökkuşağı bayrağı 1978 yılında Gilbert Baker tarafından dikilmiştir. San Franciscolu bir sanatçı olan Baker bayrağı LGBT aktivistlerinin topluluk için sembol araması üzerine tasarlamıştır.

İlk bayrakta sekiz renk kullanılmıştır: pembe, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit rengi ve mor. Bu sekiz renk cinselliği, hayatı, iyileşmeyi, güneşi, doğayı, sanatı, uyumu ve ruhu sembolize etmektedir.

Baker bayrağın seri üretimi için bir şirketle görüştüğünde “canlı pembe” rengini piyasada bulunmadığını öğrenmiştir ve böylece bayraktan pembe rengi çıkarılmıştır.

1978 yılında belediye meclisine seçilen ilk eşcinsel politikacı olan Harvey Milk’in suikaste kurban gitmesinin ardından LGBT topluluğu dehşete kapılmıştır.

Olaydan sonra tepkilerini ve LGBT topluluğunun gücünü göstermek için Onur Komütesi Baker’ın tasarladığı bayrağı kullanmaya karar vermiştir.

Daha sonra bayraktaki çivit rengi çıkarılmış ve günümüzde kullanılan altı renkli modern versiyon oluşturulmuştur. Bayrak zamanla LGBT onur hareketinin sembolü haline gelmiştir.

LGBT onur haftası nedir?

LGBT onur haftası her yıl düzenli olarak LGBT bireylerin maruz kaldığı ayrımcılığa ve şiddete karşı durmak, LGBT farkındalığına ve görünürlüğüne, itibarına, eşitliğe ve LGBT haklarına dikkat çekmek için yapılan kutlamaların tümüne denir.

Bu zaman diliminde yürüyüşler, partiler, anma törenleri, toplantılar ve Sdyney’deki Mardi Gras festivali gibi büyük festivaller düzenlenir ve bu kutlamalar yalnızca bir hafta değil, ay boyunca da sürebilir.

Kaynaklar:

http://lgbt.ie/about/what-is-lgbt?

https://en.wikipedia.org/wiki/LGBThttps://www.loc.gov/lgbt-pride-month/about/

http://www.stop-homophobia.com/rainbow-flag-history

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.