Lenf dolaşımı Nedir? Lenf dolaşımı Ne demek? – Bilgi Anahtari

Lenf dolaşımı nedir?

Lenf veya Akkan, akyuvar içeren, kan plazmasına benzeyen renksiz sıvıya verilen isim dir. Başka bir tanımla lenf damarları içerisinde dolaşan, kan plazması ve lenf proteinlerinden oluşan dolaşım sıvısına denilir.

Lenf dolaşımında lenf iki yolla kana karışır:

1. İnce bağırsaklarda emilen yağ asidi ve gliserol ile vücüdün alt bölümünden toplanan lenfin taşındığı yol:Bağırsaklardan ve baçaklardan toplanan lenf kilüs boruları denen damarlar ile peke sarnıcı denen bölgeye gelir.Buradan en büyük lenf damarı olan ğöğüs kanalı ile sol köprüçük altı toplar damarına bağlanır.Bu damarda üst ana toplardamarı birleşerek kalbin sağ kulakçıgına açılır.

2. Baş gövdenin sağ yarısından toplanan lenf ile sağ koldaki lenfin taşındığı yol:Bu organlardaki lenf damarlarıboyun bölgesindeki büyük lenf damarına bağlanır.Büyük lenf damarısağ köprüçük altı toplar damarıyla birleşir.Üst ana toplar damar yolu ile kalbin sağ kulakçıgına açılır.
Lenf sistemi akyuvar üretip vüçüdün savunmasında görev alırlar.
ÖDEM:Doku boşluklarında sıvı birikimi ile oluşur.

lenf dolaşımı

Ödemin nedenleri şunlardır:

1. Lenf akım yolunun tıkanması
2. Kılçallarda kan basıncının artması
3. Kılçallarda kan proteinleri miktarının azalması ve ozmotik basıncın düşmesi.
4. Kılçal damar geçirgenliginin artması.
5. Dokularda su ve tuz tutulması.
6. Dokularda ozmotik basıncın artması.

Lenf Sisteminin Görevleri

Doku ve hücrelerdeki yabancı maddeleri, ölü ve yıpranmış hücreleri, bakteri ve mikropları uzaklaştırmak, kaybedilen proteinlerin bir kısmının tekrar dolaşıma kazandırmak, doku sıvısı ile kan sıvısının dengede kalmasını sağlamak, bağırsaklarda emilen yağ asitleri, gliserol, A, D, E, K vitaminlerini dolaşıma katmak ve vücudun savunma sistemine destek olmak lenf sisteminin görevileri arasındadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.