Ldap Nedir? Ldap Ne demek? – Bilgi Anahtari

Ldap nedir?

LDAP (Lightweight Directory access Protocol) lan hizmetlerinin yerellestirilmesi icin ortaya cikmis bir ikincil sistemdir. X.500 dizinlerinin gerektirdigi 7 katmanli OSI katmani yerine hafiflestirilmis (lightweight) olan 4 katmanli TCP/IP kullanilmistir. Sekil.1 de LDAP'in kullandigi dizinsunucu/istemci modeli verilmistir. Ornek vermek gerekirse bir sirketteki butun printerlarin, calisanlarin, demirbaslarin tutuldugu bir dizin (directory) yapisidir. Buradaki “dizin” ifadesi genelde akıl karistirmaktadir.

Özellikle kurum içi organizasyon ve personelin kayıtlarının tutulabileceği elverişli bir ortam sunar. Bir kurumda çalışan veya bir üniversitede okuyan öğrencilere çeşitli servisler sunmanız gerekir. Bunun için her servisin üzerinde çalıştığı makinada ayrı ayrı kullanıcı hesapları açmanız gerekebilir. Böyle olunca sistemin ve kullanıcıların yönetimi zorlaşır. LDAP kullanarak bu sorun çözülebilir.

Kuruma giren personel için LDAP sunucusuna tek bir entry eklersiniz ve LDAP desteği veren servislerin bu sunucu üzerinden kullanıcı bilgilerine erişim ve doğrulama yapmalarını sağlayabilirsiniz.

PHP'de LDAP için iyi bir arabirim sunmaktadır. Bu sayede web uygulamalarınızda da LDAP kullanılabilmekte ve özellikle kullanıcılara kendilerine ait verileri güncelleyebilme olanağı sunuluyor

LDAP dizinleme sisteminde her kayda ait özellikler (attributes) ve bu özelliklerin değerleri (values) vardır. Her kaydın ait olduğu bir nesne sınıfı (object class) vardır. Bu yapı sayesinde dünya üzerindeki her LDAP kaydı biricik olur. Bunun için dns de olduğu gibi hiyerarşik bir isimlendirme kullanılmıştır. Kullanıcı bu biricikliğini DN (Distinguished Name) özelliğinden alır.

Amacı ve kullanım alanları

LDAP tüm kullanıcılarının en hızlı şekilde ve sürekli olarak bilgiye ulaşmalarını sağlayabilmek için, hızlı, ölçeklenebilir ve yönetilebilir bir ağ altyapısı kurmak için oluşturulmuştur. Bilgisayarların yoğun olarak kullanıldığı ağ üzerindeki IP (Internet Protocol) adres ayarlarının otomatik olarak gerçekleştirilebilmesi amacıyla LDAP (Light Weight Directory Access Protocol) kayıtlarını kullanan bir otomatik IP atama sistemi kullanılır.

 

LDAP operasyonları

LDAP üç kategori içinde tanımlanabilecek 9 temel protokol operasyonuna sahiptir:

Sorgulama Operasyonlar: arama ve karşılaştırma (search, compare)
güncelleme Operasyonları: ekleme, silme, güncelleme, yeniden isimlendirme (add,delete, modify, modify DN (rename))
Kimlik doğrulama (authentication) ve kontrol operasyonları: bağlanma, bağlantıyı kesme ve bağlantı iptali (bind, unbind, abandon.)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.