Lades Nedir? Lades Ne demek? – Bilgi Anahtari

Lades nedir?

Tavukların göğsünden çıkan çatal köprücük kemiğinin, iki ucundan iki kişi tarafından kırılmasıyla bu iki kişi arasında oynanan bir aldatmaca oyunudur. Lades tutuşanlardan biri, lades tutuştuklarını unutan karşıdakinin eline herhangi bir eşyayı verebildiği zaman oyunu kazanmış olurlar. Oyunda aldanmamak için lades tutuştuğunuz kimsenin elinden hiç bir şey almamak veya alırken daima, «aklımda» demek lazımdır.

Oyunun kuralı budur. Eğer bir şey verilen kişi aklımda demeyi unutursa, diğeri hemen lades! der, öder. Lades, tavuğun kemiği ile tutuşulduğu gibi serçe parmakları birbirine takmak suretiyle de tutuşulabilir. Bu işte inat derecesinde düşkün olanlar birbirini kandıramadıklarından oyun yıllarca devam etmektedir. Yalnız karşılıklı aldatmaya dayanan bu oyun dinimizce uygun bulunmamaktadır. Çünkü İslamiyet, şans, hile, aldatma ve bir kimsenin iyi niyetinden faydalanarak ondan bir şey elde etme vs. yollarından birisi ile mal kazanmayı yasaklamıştır. Bunları kumar saymıştır.

Sözlükte “lades” ne demek?

1. Tavuğun lades kemiğini iki kişinin birer ucundan tutarak kırması, birinin aklımda demeden bir şeyi ötekinden almasıyla yenilmiş sayılarak biten oyun.

Cümle içinde kullanımı

Uzayacağa benzer / Tutuştuğumuz lades.
– B. Necatigil

Lades kelimesinin ingilizcesi

[lade] v. load; burden, weigh down; fill full; raise or remove (a liquid) with a dipper
Köken: Farsça

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.