Kvh Nedir? Kvh Ne demek? – Bilgi Anahtari

KVH nedir?

KVH, (Kardiyo Vasküler Hastalık) deyimi, kalp ve kan damarlarının hastalıklarını ifade etmektedir.

Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) yani kalp-damar hastalıkları, dünya genelinde ölümlerin en sık nedenidir.  Her yıl yaklaşık olarak 17.5 Milyon insan KVH’dan ölmektedir.

Bu tüm ölümlerin %31’i demektir. Bunların da yaklaşık 7.5 milyon’u  koroner damar hastalığına, 6,2 milyonu ise Beyin Damar Hatalığına (inme, strok) bağlıdır.

Koroner damar hastalıkları ve İnme başta olmak üzere, KVH’dan ölümlerin 2030 yılında 23 Milyona ulaşması öngörülmektedir.

Bulaşıcı hastalıklardan ölümler ve anne çocuk ölümleri, alınan tedbirlerle giderek azalmaktayken, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, obezite, fiziksel inaktivite, yüksek kan basıncı, yüksek kan yağları ve diyabet gibi risk faktörlerinden kaynaklanan KVH, ölüm nedenleri arasında tek lider olma pozisyonunu her geçen gün kuvvetlendirmektedir.

kvh

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ise her yıl 9.4 milyon ölüme sebep olmaktadır. İnme nedeniyle olan ölümlerin %51’i ve koroner damar hastalıkları nedeniyle olan ölümlerin ise %45’i de hipertansiyona bağlı gelişmektedir.

Kalp-damar hastalıklarının çoğu kronik rahatsızlıkları yansıtmaktadır. Bu rahatsızlıklar uzun sürede gelişip sebat etmektedir.

Ancak kalp-damar hastalıklarının bir bölümü kalbi veya beyni besleyen bir damar tıkandığında ansızın oluşan kalp krizleri ve inmeler gibi akut olaylar şeklinde olabilir.

Kalp-damar hastalığı teriminin en popüler kullanımı aterosklerozla ilişkili hastalıkları ifade eder. Sigara içenlerde, kan basıncı, kan kolesterol düzeyi (özellikle LDL düzeyi) yüksek olanlarda, aşırı kilolularda, egzersiz yapmayanlar ve/veyadiyabetlilerde bu hastalıklar daha sık oluşmaktadır.

Halk sağlığı girişimleri insanların sağlıklı bir diyete uymalarını, sigarayı bırakmalarını, kan basınçlarını kontrol etmelerini, kan kolesterollerini düşürmelerini, düzenli aralıklarla egzersiz yapmalarını ve diyabetli iseler kan şekeri düzeylerini  iyice kontrol altına almalarını teşvik ederek kalp-damar hastalıklarını azaltmaya odaklanırlar.

Kronik venöz yetmezlik nedir?

Atardamarlar (Arterler) oksijenden zengin olan kanı kalpten vücudun diğer bölgelerine taşırken Toplardamarlar (venler) oksijeni azalmış kanı kalbe geri taşırlar. Bacak venleriniz kanı kalbe yeterince taşıyamaz ise, Kronik Venöz Yetmezliğiniz vardır. Kronik venöz yetmezlik bazen, kronik venöz hastalık olarak da adlandırılır (KVH).

Üç çeşit veniniz vardır, yüzeysel venler, deriye yakın uzanır ve kas grupları arasında yerleşmiş olan derin venler, vena cava adındaki direkt olarak kalbe giden vücudun en büyük bir venine bağlanır. Perforan venler, yüzeysel venleri derin venlere bağlar.

Bacak damarlarınızdaki venler, kanı yerçekimine karşı kalbe taşımak zorundadır. Bacak kaslarınız derin venleri sıkıştırarak kanın kalbe dönmesine yardımcı olur. Venlerinizdeki tek yönde çalışan kapaklar kanın doğru yönde gitmesini sağlar. Bacak kaslarınız gevşediğinde, venlerdeki kapakçıklar kapanır. Bu kanın geri kaçmasını engeller. Kanın kalbe geri gitmesini sağlayan tüm bu işlemler venöz pompa olarak adlandırılır.

Yürüdüğünüzde ve bacak kasları kasıldığında venöz pompa iyi çalışır. Fakat özellikle uzun zaman oturduğunuzda veya ayakta durduğunuzda, bacak venlerinizdeki kan birikebilir ve bu bölgede kan basıncı artar. Derin venler ve perforan venler genellikle artmış basınca kısa süre için karşı koyabilir.

Bununla birlikte uzun süre oturulduğunda ya da ayakta durulduğunda damar duvarları esnek olduğu için genişleyebilir. Bu zamanla, yatkın kişilerde, damar duvarlarının zayıflamasına ve ven kapakçıklarının zarar görmesine ve kronik venöz yetmezliğe neden olur.

Belirtileri nelerdir?

Eğer kronik venöz yetmezlik varsa, ayak bileğiniz şişebilir ve baldırlarınızda sertlik hissedebilirsiniz. Bacaklarınızda ağrı, yorgunluk huzursuzluk hissedebilirsiniz. Yürürken veya durduktan hemen sonra bacak ağrısı hissedebilirsiniz.

Kronik venöz yetmezlik varislerle birlikte olabilir. Varisler deri üzerinden de görebileceğiniz şişmiş venlerdir. Sıklıkla mavi kabarık ve kıvrık görünümdedir. Büyük varisler döküntü kızarıklık hassasiyet gibi deri değişikliklerine sebep olabilir.

Venlerde biriken kanın basıncına bağlı bacakta şişme görülebilir. Lenfatik sisteminiz kronik venöz yetmezlik i tolere edebilmek için daha fazla lenf denen sıvı üretebilir. Bacak dokularınız bu sıvının bir kısmını emer böylece bacağın şişmesi daha da kolaylaşabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.