Kredi Nedir? Kredi Ne demek? – Bilgi Anahtari

Kredi nedir?

İş hayatında veresiye mal alma, ya da bankaların yaptıkları ödünç verme işlemleridir. Ticarette birçok büyük alışverişler ancak kredi sayesinde gerçekleşir. Eskiden kredi müessesesi sadece şirket, ya' de tüccar arasında işlerdi. Bugün bu, halka kadar indirilmiş ve tüketicilere geniş kredi imkanları sağlanmıştır. Bu ödüncün geri alınması tehlikesi bir risk unsurunu ortaya çıkarmaktadır. Dolayısiyle zaman, teminat ve risk, kredi şeklindeki bir ödünç vermenin temel unsurlarıdır. Kredinin gayesi, tasarrufların, yatırımların finansmanın da kullanılması olup, bu işlem banka sistemi tarafından yapılır. Krediler konularına göre sınai, ticari, zirai ve mesken kredileri olarak teminatına göre açık ve teminatlı olarak veya üretim ve tüketim kredisi olarak ayrılabilir.

İhtiyaç kredisi

İhtiyaç kredisi basit anlamda, kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. Son zamanlarda bankalarında teknolojik gelişmelere ayak uydurması ile birlikte banka şubesine gitmeden telefon veya internet yoluyla bile ihtiyaç kredisi kullanılmaya başladı. Hatta taksit yasakları ile birlikte cep telefonları için bile bankalar ihtiyaç kredisi vermeye başladı. Tanımlardan anlaşılacağı üzere ihtiyaç kredisi gerçek kişilerin kullandıkları bir bireysel kredi türüdür. Yani ticari nitelikli işletmeler gerçek kişi olmadığı için kendi üzerine ihtiyaç kredisi kullanamaz. Ancak ticari gelirinin göstererek işletme sahibi kendi adına ihtiyaç kredisi kullanabilir. Öte yandan konut kredisi bireysel kredi türü olsa dahi vergilerden muaf olduğu için ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirilmemektedir.

htiyaç kredisi şartları nelerdir?

Gelir durumunuz, bankalar ile çalışma düzeniniz temel olarak ihtiyaç kredisi çekmenizi etkileyen faktörlerdir. Bunların yanı sıra bankaların ihtiyaç kredisi vermek için özel şartları da bulunmaktadır. Bu özel şartlar bankalarda değişiklik göstermekle birlikte sıralayacağımız maddeler bankaların çoğunluğunun aradığı şartlardır.

Geri ödeme

Krediler normalde kararlaştırılan belli bir dönem içinde düzenli taksitlerle ödenir. Ev ve araba kredileri değişken taksitlerde ödenebilir ama çoğu kişisel borç için yaklaşık olarak aynı meblağlarda sabit geri ödemeler belirlenmiştir. Bir borcun ödemesini bitirdikten sonra yeni bir büyük satın alım gerçekleştirmek isterseniz yeni bir kredi almanız gerekir. Açık kredi (kredi kartları) harcanmamış kredi tutarına her zaman erişebileceğiniz anlamına gelir. Ve bakiyenizin bir kısmını her ödediğinizde kredi limitinizin tekrar kullanabilirsiniz. Dolayısıyla eğer 1.000 TL'lik bir kredi kartı limitiniz var ve 300 TL harcayıp 100 TL öderseniz harcamak için 800 TL’niz var demektir. Hangi borç tipini seçerseniz seçin, geri ödemelerinizi vaktinde yapma konusunda kararlı olun yoksa gecikmeden kaynaklanan ücret veya faizler ödemek zorunda kalırsınız.

Faiz

Borç verme riskini karşılamak ve paralarına kar sağlamak amacıyla borç verenler genellikle borçlara ve dönen kredilere faiz uygularlar. Geri ödemelerinizi hesaplarken bunu daima göz önünde bulundurmalısınız. Açık kredi de (kredi kartları) istediğiniz zaman az veya çok istediğiniz kadar ödeme yapabilirsiniz. İlk geri ödemenin yapıldığı tarihte borç aldığınız tüm meblağı geri öderseniz hiçbir faiz ödemezsiniz.

Sözlükte “kredi” ne demek?

1. Ödünç alınan ya da verilen mal, para.
2. Güven, saygınlık, itibar.

Cümle içinde kullanımı

Piyasada kredisi var.

Kredi kelimesinin ingilizcesi

n. credit, trust, tick
Köken: Fransızca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.