Kkdf Nedir? Kkdf Ne demek? – Bilgi Anahtari

Kkdf (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) nedir?

Kredinin faiz ve anapara kur farkı üzerinden belirli oranlarda hesaplanan ve müşteriden tahsil edilen, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonudur. KKDF banka tarafından faiz ve ana para ile birlikte müşteriden tahsil edilmektedir.

Tanım bu, yalnız bu bedel ithalat yaptığı halde banka kredisi kullanmayan, yani kendi öz sermayesi ile ithalat yapan firmalar için de geçerlidir. Bir farkla, ithalatını yaptığınız, mal veya emtianın alım bedelini peşin olarak öderseniz bundan muafsınız. Vadeli ödemek isterseniz % 3 oranında KKDF ödemek durumundasınız.

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) TCMB bünyesinde 12 Mayıs 1988 yılında, yatırımların yönlendirilmesi amacıyla kurulmuş bir fondur. Fonun en büyük kaynağı bankaların tüzel ve gerçek kişilere verdiği krediler üstünden KKDF oranları doğrultusunda uygunlanan kesintilerdir.

15 Ağustos 2004 tarihinde yayımlanan resmi gazetede tüketici kredileri için KKDF kesintisi oranı (daha önce %10 iken) %15 olarak belirlenmiştir. Ticari Kredilerde %3 oranında uygulanan KKDF kesintisi ise bu tarihten itibaren kaldırılmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.